;

dokumentumfilm;Varsói Szerződés;Prágai Tavasz;Lubomír Zaorálek;

Prágai csendélet a Varsói Szerződés csapatainak bevonulása után: tankok a járókelők előtt FOTÓ: EUROPRESS/HULTON ARCHIVE

- Történelemhamisítás orosz módra

Orosz dokumentumfilm keltett felháborodást Csehországban. Méghozzá akkorát, hogy Csehország bekérette a Kreml Prágába akkreditált nagykövetét. A műsorban azt állították, hogy Moszkva a Varsói Szerződés csapatainak bevonulásával, a Prágai Tavasz leverésével csak megmentette Csehszlovákiát arról, hogy lerohanja a NATO, amely már alig várta, hogy a saját érdekszférájába vonja a demokratizálódó országot. Történészek tiltakoznak a történelemhamisítás ellen.

Bár már több mint egy hete mutatták be az orosz televízióban a csehszlovákiai bevonulást bemutató dokumentumfilmet, Prágában továbbra sem tudnak napirendre térni az eset felett. Lubomír Zaorálek külügyminiszter bekérette Szergej Kiszeljov nagykövetet, s közölte vele, hogy Prágát egyrészt nyugtalanítja: négy cseh politikus neve is szerepel azon a tiltólistán, amely azon politikusok nevét tartalmazza, akik nem léphetnek be Oroszország területére.

Másrészt szót ejtett a filmről is, amelyet a történelem meghamisításának nevezett. A film egyebek mellett azt bizonygatta, hogy az 1968-os csehszlovákiai demokratikus folyamat, a prágai tavasz valójában nem a cseh és a szlovák nép mozgalma volt, hanem az amerikai és német imperialisták agyszüleménye. Mint ismeretes, a Varsói Szerződés öt országának hadserege - köztük a Magyar Néphadsereg - 1968 augusztusában azért szállta meg Csehszlovákiát, hogy véget vessen a prágai tavaszként emlegetett reformfolyamatnak.

A filmben egészen sajátságos dolgokat állítottak. Egyebek mellett azt, hogy a Varsói Szerződés Vencel térre érkező csapatait gépfegyverekkel lőtték. Az ellenállás ugyanis csak a fővárosra koncentrálódott, másutt szinte tárt karokkal várták a „baráti” csapatokat. A cseheket ez a kitétel különösen felháborította. „Azt állítani, hogy Prága központjában harcoltak, de az ország többi részén elfogadták a Varsói Szerződés csapatainak bevonulását, szemtelenség, amire reagálni kell” – jelentette ki múlt héten határozottan a cseh diplomácia vezetője.

Oroszország azzal védekezett, hogy a film nem a hivatalos orosz álláspontot képviseli, s a múltban már két vezető is bocsánatot kért az akkori eseményekért: első ízben már Mihail Gorbacsov szovjet elnök, pártfőtitkár, később pedig Borisz Jelcin is. 2006-ban Vlagyimir Putyin Moszkva morális felelősségéről is beszélt a Varsói Szerződés csapatainak bevonulásával kapcsolatban.

Igen ám, de a csatorna, amely az inkriminált műsort sugározta, a Rosszija 1, amely a VGTRK állami médiaholding tulajdonában van, vagyis a Kreml finanszírozza. A Rosszija 1 az egyik legnagyobb lefedettségű csatorna, Oroszország területének 96 százalékán követhető nyomon műsora, nézettségi aránya 20 százalékos, ami a második legmagasabb Oroszországban a szintén állami tulajdonban lévő ORT-é után.

(Az ORT és a Rosszija 1 a szovjet szocialista hírközlés két zászlóshajójának utódcsatornája.) A teljesen nyilvánvaló történelemhamisításról szóló műsort tehát az orosz lakosság nagy része láthatta, a későbbi cseh tiltakozásokról azonban már nem értesülhettek.

Zaorálek utalt arra, azzal még a történelem megítélése nem változhat, hogy a Krím-félsziget annexiója, majd a kelet-ukrajnai válság miatt rosszabbodott az Európai Unió és Oroszország viszonya. „Ettől még ugyanúgy el kell ismerni a szovjet hadseregnek a második világháború lezárásában játszott szerepét, s ugyanúgy kell viszonyulni az 1968-as eseményekhez is. Ha nem ehhez tartjuk magunkat, megint a pokol felé indulunk el” – fejtette ki.

Nemcsak a politikai élet képviselőit háborította fel a – fogalmazzunk így – újfajta történelemszemlélet. A cseh történészek valósággal őrjöngtek, amikor levetítették nekik az „alkotást”. Oldrich Tuma, a Cseh Tudományos Akadémia Kortárs Történeti Intézetének igazgatója teljesen értetlenül fogadta a művet. „A filmben tényleg a lehető legbutább érveket elevenítették fel, azokat, amelyeket 1968-ban a szovjetpropaganda is harsogott. Akkor ennek volt még valami értelme, hiszen meg kellett magyarázni a világnak a bevonulás okát. Csakhogy már a nyolcvanas években is teljesen más hangnemben kezdtek írni a moszkvai történészek a bevonulásról” – jegyezte meg a prágai rádióban.

Jaroslav Laník hadtörténész a cseh televízióban egy másik aspektusra hívta fel a figyelmet. „Meg kell jegyezni azt is, hogy a dokumentumfilmben elhallgatják az akkori szovjet katonák visszaemlékezéseit, amelyek teljesen másként hangzottak volna. Amikor a Varsói Szerződés csapatai elfoglalták Csehszlovákiát, a katonák hozzátartozói attól féltek, hogy véres utcai harcok kezdődnek, sőt, a NATO csapatok is bevonulnak az országba. A katonákat azonban meglepte, hogy teljesen más körülmények fogadták őket” – jegyezte meg a hadtörténész.

Az orosz dokumentumfilmben 1969-es propagandaanyagokat használtak fel, s megszólaltatták Vlagyimir Lobovot, a Varsói Szerződés utolsó vezérkari főnökét. Ő azt állította, hogy a NATO már a csehszlovákiai, illetve prágai bevonulásra készült. A filmben ezzel azt az akkori propagandaállítást, mítoszt támasztották fel, amely szerint a Kreml „testvéri segítséget” nyújtott Csehszlovákiának.

Oldrich Tuma szerint azonban semmi sem igaz abból, hogy a NATO bármiféle lépésre készült volna a prágai események kapcsán. „A prágai tavasz idején a nyugati országok igyekeztek semlegesek maradni. Nem akartak okot szolgáltatni az orosz katonai beavatkozásra. Kelet-európai politikájuk a csehszlovákiai bevonulást követően sem változott. Emiatt is csak szóban tiltakoztak. Ugyanakkor egyetlen dokumentum sem szól egy prágai NATO-bevonulás terveiről” – mondta a történész.

Valójában Leonyid Brezsnev pártfőtitkár aggódott annyira a csehszlovákiai demokratizálódás miatt – jegyezte meg a prágai rádió. Előzőleg többször is tárgyalt Alexander Dubcek pártfőtitkárral. Amikor azonban látta, hogy nem tudja visszafordítani az idő kerekét, nem képes megállt parancsolni a demokratikus folyamatnak, elhatározta: katonai erővel veri le a prágai tavaszt. Erről számos történelmi munka született, olyanok is, amelyek Kádár János, az MSZMP első titkárának akkori magatartását vizsgálták.

1968. augusztus 21-én elérkezett a Varsói Szerződés bevonulásának napja. A prágai rádióban folyamatosan szólították fel az embereket arra, ne szálljanak szembe erővel a megszállókkal. Kerüljék a konfrontációt. Meg akarták győzni a bevonuló csapatokat arról, mennyire értelmetlen a bevonulás, s hogy parancsnokaik félrevezették őket. A lányok és nők a legszebb ruhájukat öltötték magukra. Nem bombákat dobáltak a beérkező páncélosokra, hanem kézitáskáikat. A taktika része volt az is, hogy átfestették az utcai táblákat, így akarták megzavarni a megszállókat.

Az orosz filmben ezzel szemben fegyveres ellenállókról, „ellenforradalmi erőkről” tettek említést. „Bár a megszállók néhány helyen valóban találtak fegyverraktárakat, ezek azonban a népi milíciáié (a munkásőrség csehszlovák változata) voltak. A fegyvereket egyebek mellett ipari üzemek területén tárolták, s bízvást állíthatjuk, ezeket nem az úgynevezett ellenforradalmi erők raktározták el. Egy vagy két esetben a már a bevonulás előtt is találtak fegyverraktárakat, ezekről azonban később bebizonyosodott, hogy a szovjet titkosszolgálat provokációjáról volt szó” – mondja Oldrich Tuma.

A prágai tavasz idején az egykori politikai bebörtönzötteket tömörítő K 231-es szervezet, amely egyébként csak 159 napig létezhetett, különösen elkötelezetten szállt síkra a csehszlovákiai demokráciáért. A filmben ezzel a csoportosulással is foglalkoztak. Az egyesület tagjait „egykori elítélt náciknak, az SS embereinek, kollaboránsoknak” minősítették. Szó ami szó, ez a hangnem elég különös manapság, a 21. században…

Az előzetes tervekkel ellentétben mégsem kerül ezen a héten az Európai Parlament plenáris ülése elé az Európai Unió és az Egyesült Államok között kötendő szabadkereskedelmi és befektetési partnerségről (TTIP) szóló egyezmény szövege, amelyről előzőleg az EP kereskedelmi bizottsága egyeztetett. A képviselők ugyanis több mint száz módosító indítványt terjesztettek be a tervezethez, ezért döntött így Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.