Így a magyar hatóságok ezután csak azoktól az illegális határátlépőktől fogadnának menekültkérelmet, akik nem biztonságos harmadik országból próbálnak meg átkelni a magyar határon - magyarázta a politikus, hozzátéve, hogy ez a lehetőség adott az Európai Unió irányelveiben. A rövidesen az Országgyűlés elé kerülő kormánypárti törvényjavaslat alapján lesz meghatározható a biztonságos harmadik országok listája - fűzte hozzá.
Kósa Lajos kérdésre közölte: Ukrajna kivételével Magyarországnak csak olyan szomszédos országai vannak, ahol nem fenyegetik senkinek az életét, vagyis biztonságosnak tekinthető államok. Az ukrán mellett a másik nem európai uniós határszakaszról, a szerb-magyarról szólva a Fidesz alelnöke azt mondta: a határőrizetet ellátó magyar rendőrség képes úgy őrizni a szerb-magyar határt, hogy - ha lehetősége van rá - visszafordítsa a határsértőket. Jelenleg is a 99 százalékukat megfogják a magyar rendőrök - folytatta -, csak a jelenlegi szabályok nem teszik lehetővé a visszafordításukat, mivel ha az illegális bevándorlók menedékkérelmet terjesztenek elő, a magyar hatóság nem tartóztathatja fel őket.
Megjegyezte ugyanakkor azt is, hogy valószínűleg valamennyivel növelni kell majd a határőrizetet ellátó rendőri létszámot.
A déli határral kapcsolatban tervezett intézkedést Kósa Lajos úgy összegezte: "jogi eszközökkel le kell zárni a határt" de "ez nem vasfüggöny építését jelenti".
A fideszes politikus kifejtette: a kérdésben szerte Európában szigorodnak az álláspontok, a német hatóságok például azt jelezték, hogy 14 ezer olyan határozatot hoznak, amely illegális határátlépők Magyarországra visszaküldéséről szól. Luxemburg, Svájc és Németország hatóságai pedig arról tájékoztatták a magyar felet, hogy nyáron charter repülőjáratokon küldik vissza Magyarországra az illegális bevándorlókat - tette hozzá. Megjegyezte: jelenleg egy illegális bevándorló napi ellátása mintegy 4300 forintba kerül.
Kósa Lajost arról is kérdezték, hogy az Európa Tanács rasszizmus és intolerancia elleni szakértői bizottsága - nem-kormányzati szervezetektől kapott tájékoztatás alapján - azt állapította meg, hogy a magyarországi menekültbefogadó állomásokon nagyon rosszak a körülmények, durva a bánásmód, nincs elég mód jogi segítség vagy civil társadalmi támogatás igénybe vételére. A Fidesz alelnöke azt mondta, nem lepte meg őket a jelentés, "mi is tudjuk, hogy bizony a táborok körülményei rosszak", de tesznek is a körülmények javításáért. Legsürgősebben azonban a menekültáradatot kell jogszerűen feltartóztatni - hangsúlyozta.