Meglehet, csak a Fidesz-Jobbik bohózat újabb epizódját láthattuk hétfőn a parlamentben, amikor Kövér László házelnök kizáratta az ülésnapról azt a Novák Elődöt, akivel még alaposan meggyűlhet a baja a néppártosodó Vona Gábor pártelnöknek, s aki nem nyugszik, amíg Biszku Bélának nyoma marad a történelemben. Márpedig marad, mint az egri vár védőit eláruló ha volt-ha nem Hegedüstől, Haynaun át, Ferenc Józsefig, Kun Bélától, Szamuelyn át Horthyig, Kádárig, Marosánig, Orbánig és Gyurcsányig, hogy csak fél évezred néhány közszereplőjét említsük.
A parlamenti skandallum azon tört ki, hogy Biszku elsőfokú ítéletét másodfokon megsemmisítették, miután csak közvetett bizonyítékok alapján zárták volna börtönbe öt s fél évre "felbújtóként, több emberen elkövetett emberöléssel és bűnpártolással megvalósított háborús bűntett miatt". Novák Előd akkor zizegett épp a padsorokban, amikor Gulyás Gergely, a törvényalkotási bizottság fideszes elnöke azt fejtette ki, szeretnék, ha ilyen ügyekben a bírói szervezet a lehető leggyorsabban tudna eljárni, mert mégis csak mégis csak, hogy a magyar igazságszolgáltatás egésze még a legnyilvánvalóbb bűnökkel szemben sem képes elmarasztaló ítéletet hozni, igazságügyi, jogi és történelmi igényességgel tisztázni, hogy a pártállam kommunista vezetői milyen szerepet játszottak azokban a gyilkosságokban, amelyek az 1956-os forradalom után történtek. Lehet háborogni, hogy éppen a felelős poszton álló Gulyás akarja meggyőzni a független bíróságot, nem feltétlenül kell közvetlen bizonyíték, hogy valakit rács mögé dugjanak, de nem ez a lényeg.
Biszkuról tudjuk, amit tudunk. A hatalom gondja ugyanaz vele, mint volt a győztesek gondja a nürnbergi perben, amellyel kapcsolatban Sebastian Haffner német történész fenntartásait hangoztatva azt mondta: a náci vezetőket egyszerű tömeggyilkosságért lehetett és kellett volna elítélni, semmi másért. Politikai nézeteiért, mondja bár ellenforradalomnak a forradalmat, nem lehet büntetni senkit, köztörvényes (tömeg)gyilkosságért nem csak lehet, kell is. Ha a független bíróság ezt nem látja bizonyítottnak, akkor a köztörvényes politikai is szabadul. Azért pedig, hogy mikor, kinek a belügyminisztere volt, megítéli majd az az utókor, amelyben sem Nováknak sem Gulyásnak szava már nem lesz.