Tényleg az a magyar rendőrség feladata, hogy operatív eszközökkel a politikai véleménynyilvánítást figyelje? Ki adott erre utasítást, a kormányfő, Pintér Sándor belügyminiszter, vagy Habony Árpád? Az MSZP-s Harangozó Tamás erről akarta hétfőn kérdezni Orbán Viktort a parlamentben, ám a miniszterelnök helyett az emberi erőforrások miniszterével kellett beérnie. Pedig a szocialista politikus nem értette, mi köze van Balog Zoltánnak a rendőrséghez, egyáltalán ismeri-e a szervezet működését. Ám mert kíváncsi volt arra, miért használják a testületet a "kormányzati gyűlöletkampány védelmére", ezért Balognak mondta el, véleménye szerint a plakátok csak a magyar választók hergelését szolgálják. Harangozó a fideszes képviselők 2006-os kordonbontására is emlékeztetett.
Balog szerint a baloldaliak "annyit beszéltek a diktatúráról, hogy elfelejtették, mi a demokrácia". Arra utalt, hogy a parlament hozza a törvényeket, a rendőrség pedig betartatja. Ha valaki megsérti a jogszabályokat, viselnie kell a következményeket. "A rongálás szabálysértésnek nincs köze a szabad véleménynyilvánításhoz" - állította, egyúttal a miniszter állította, a migráció súlyos probléma, amivel szemben összefogás kellene. Balog szerint egyébként operatív megfigyelés elrendelésére nem is került sor, csak arról van szó, hogy "a közterületi szolgálat elrendezése során a közrend fenntartása miatt" figyelmeztették az arra járőröző rendőröket, hogy figyeljenek erre is, hiszen az internetes oldalakon szereplő hírekből és a pártok felhívásából sejteni lehetett, hogy rongálás készülődik. A Kossuth téri kordonbontás más eset volt, hiszen azt a szocialisták törvényellenesen állították fel - folytatta Balog, mire válaszként Harangozó közölte, a BRFK kiemelt ügyek főosztályának nagyobb horderejű ügyekkel kellene foglalkoznia.
"Azt üzenem, amit Lópici Gáspár annak idején a gyerekeknek: senki ne tépje le a plakátokat" - mondta még a plenáris ülés kezdete előtt lapunknak a fideszes Nyitrai Zsolt. A képviselőnek fogalma sem volt arról, hogy rendőrök figyelik a plakátokat, de mert azokat közterületre függesztették ki, ezért szerinte ott szabályosan járőröznek. A 2007-es kordonbontást véleménye szerint sem lehet a mostani polgári engedetlenséggel összehasonlítani, akkor ugyanis a Parlament körülzárása ellen tiltakozott a Fidesz, ami úgy nézett ki, mint egy "elkerített detroiti autógyár". A jelenlegi kormánypárt viszont kinyitotta a teret a magyarok és a turisták előtt - állította. Eközben a szintén fideszes Balla György arra figyelmeztetett, Magyarországnak világos szabályai vannak és azokat senki nem sértheti meg. A plakátrongálás véleménye szerint veszélyes dolog. "Mi van akkor, ha most plakátokat festenek át, holnap viszont valaki kitalálja, hogy ami nem tetszik neki, azt felgyújtja" - tette fel a kérdést, hozzátéve: ami történt, az szabálysértés és ennek megfelelően kell eljárni. Arra is emlékeztetett, hogy 2006-ban a kordonbontó képviselők lemondtak mentelmi jogukról és le is folytatták velük szemben az eljárást. Arra a kérdésünkre pedig, nem uszítanak-e a plakátok, Balla azt felelte, azok csupán világossá teszik, hogy be kell tartani a törvényeket, vagy a magyarok munkahelyét, kultúráját tiszteletben kell tartani. A plakátok a nemzeti konzultációhoz tartoznak és "nekünk ez a véleményünk, amiben nem találok kivetnivalót" - fogalmazott.
Napirend előtt a jobbikos Mirkóczki Ádám is "neoprimitívnek" nevezte a bevándorlás-ellenes plakátokat. Ez a politikai "szánalomkampány legalja" - fogalmazott, s a kormánytól azt kérdezte, komolyan gondolják-e, hogy magyarul üzennek az ideérkező szíreknek, afgánoknak. A szélsőjobboldali képviselő arról is beszélt, hogy a Fidesz nem támogatta a határőrség felállításáról és a menekülttáborok zárttá tételéről szóló javaslataikat, miközben saját kommunikációjában "a Jobbiknál is radikálisabb válaszokat ad". Pogácsás Tibor belügyi államtitkár szerint a kormány már korábban kijelentette, hogy nem akarja bevándorlókra építeni a gazdaságot, ahogy azt több uniós ország is teszi. Azt akarják elérni, hogy nemzeti hatáskörbe kerüljön vissza a bevándorlás kérdése. Hogy ez mennyiben volt válasz a kérdésre, nem tudni, ahogy azt sem, miért interpellálta a fideszes Ágh Péter a belügyminisztert azzal, "miért fontosabbak Gyurcsányéknak a bevándorlók, mint a határon túli magyarok?" A kormánypárti képviselő arról beszélt, menekültügyi szempontból a második leginkább terhelt ország vagyunk, idén már 50 ezren lépték át a határt, év végéig pedig több mint 100 ezren is érkezhetnek. "Meg kell védeni a határokat" - hangsúlyozta, majd megdöbbentőnek nevezte, hogy a DK a bevándorlás pártján áll, miközben a külhoni magyarokkal mindig ellenségesek voltak. Erre is Pogácsás válaszolt, aki természetesen igazat adott Ághnak.