sztrájk;BKV;Tarlós István;

Fotó: Népszava

- Ultimátum a BKV-dolgozóknak?

Miközben továbbra is folynak a béregyeztetések a szakszervezet és a BKV között, Tarlós István azt találta mondani ,,ha sztrájk lesz a BKV-nál, elmaradhat a bérfejlesztés". A főpolgármester lapunkan elmondta, csak azt szerette volna megerősíteni, hogy ha a szakszervezetek nem fogadják el a menedzsment ajánlatát, úgy biztos, hogy nem fognak tudni számukra az ajánlottnál magasabb béremelést biztosítani. A szakszervezetek június 11-12-re hirdettek sztrájkot, ha nem sikerül megegyezni.

Ha sztrájk lesz a BKV-nál, elmaradhat a bérfejlesztés - mondta Tarlós István főpolgármester csütörtökön a TV2 Mokka című műsorában. "A menedzsment bérajánlatát el lehet utasítani, lehet sztrájkolni, de akkor fennáll a veszélye, hogy nulla százalék bérfejlesztés lesz." Sztrájk esetén továbbá nem tudni, meddig tartható, hogy a teljes buszágazatot ki ne szervezzék - fűzte hozzá. Tarlós István közölte: a menedzsmentnek legutóbb volt egy minimális emelési ajánlata, és lehetséges, hogy közel a megoldás.

A fenti kijelentéssel kapcsolatban megkerestük a főpolgármesteri hivatalt, arról érdeklődtünk, hogy demokratikus tárgyalási alapnak tartja-e Tarlós István, hogy gyakorlatilag megzsarolta a szakszervezeteket, mondván, ha nem fogadják el a jelenlegi bárajánlatot és sztrájkba kezdenek, akkor még ettől a rendezéstől is elesnek a munkavállalók? Sőt, kilátásba helyezte azt is, hogy sztrájk esetén előfordulhat a teljes buszágazat kiszervezése.

Tarlós István lapunknak adott válaszában elmondta: távol áll tőlem a zsarolás, szerintem inkább a szakszervezetek zsarolnak azzal, hogy sztrájkot hirdetnek, ha nem kapják meg követeléseiket. Hozzátette: ő csak egy véleményt akart megfogalmazni, amellyel azt szerette volna megerősíteni, hogy ha a szakszervezetek nem fogadják el a menedzsment ajánlatát, úgy biztos, hogy nem fognak tudni számukra az ajánlottnál magasabb béremelést biztosítani. A buszkiszervezésekkel kapcsolatban azt mondta: már két éve küzd azért, hogy erre ne kerüljön sor, de egyszerűen nem tudja megakadályozni a kiszervezést egy olyan cégből, ami folyamatosan finanszírozási gondokkal küzd.

„Nem segíti a tárgyalások végkimenetelét a főpolgármester kijelentése, amellyel a BKV munkavállalóit is leminősíti” – mondta a Népszavának Nemes Gábor. Az Egységes Közlekedési Szakszervezet (EKSZ) elnöke szerint - bár a menedzsment korábban azt nyilatkozta, hogy az érdekképviseleteknek „a társaság anyagi helyzetének mérlegelésével” kellene megfogalmazniuk követeléseiket – nem álltak elő irreális követelésekkel.

Nemes elmondta: a BKV finanszírozása nem megoldott, s szerinte „bizonyos hiányokat” a munkavállalókkal akarnak megfizettetni. „A BKV dolgozóinak nincs köze a BKV finanszírozásához, nem az ő bérükön kellene spórolni” – mondta Nemes, hozzátéve: a bértárgyalásokon közelednek az álláspontok, ezért sem érti, Tarlós miért tesz olyan kijelentéseket, amelyekkel a szakszervezetek és a munkavállalók demokratikus jogait is megkérdőjelezi. „Úgy vélem, a főpolgármester rossz időben, rossz kijelentést tett”.

A tárgyalások a két fél között jelenleg is tartanak.

Mint lapunk is megírta: június 11-12-re – ha addig nem sikerül megegyezni - sztrájkot hirdetett a BKV. Az is elképzelhető, hogy előtte még egy rövidebb, figyelmeztető munkabeszüntetéssel is nyomatékot adnak követelésüknek.

A szakszervezetek ezt a azt követően jelentette be, hogy a BKV 2,4 százalékos béremelésre tett javaslatot. Ez azonban messze áll a metróban, a HÉV-en, a trolin, villamoson, buszon dolgozók által elérni kívánt 3,5 százalékos emeléstől és a cafeteria-keret 200 ezer forintra emelésétől.

A törvény szerint a sztrájkolóknak a munkabeszüntetés során 66 százalékos szolgáltatási teljesítményt kell nyújtani a város területén, azon kívül 50 százalékost. A vs.hu információi szerint a sztrájk várhatóan naponta több százezer fős férőhelykiesést okoz a fővárosi közösségi közlekedésben. A legsúlyosabb helyzet várhatóan a metrókijáratoknál lesz, ugyanis a metrómagállókban, az utasok védelmében, csak fokozatosan engedik le az utasokat.

Demonstrációra készülnek a taxisok
Demonstrációt szervez az Országos Taxis Szövetség június 16-án Budapesten, amennyiben addig a parlament nem fogadja el a taxis rendeletet - jelentette be Metál Zoltán, a szervezet elnöke csütörtökön a fővárosban. Ha június 16. előtt elfogadná a törvényhozás a már tavaly november óta kidolgozott, valamint a kormányzati szervek és a taxis szervezetek által már elfogadott taxis rendeletet, akkor visszalépnek a demonstrációtól. Az eseménnyel egy időben nyílt levélben fordultak Orbán Viktor miniszterelnökhöz is.



Demonstrációt szervez az Országos Taxis Szövetség (OTSZ) június 16-án Budapesten, amennyiben addig a parlament nem fogadja el a taxis rendeletet - jelentette be Metál Zoltán, a szervezet elnöke.