"Nincs Európa, nincs európai politika, nincs Európai Unió az Európai Néppárt nélkül", amely a kontinens legerősebb politikai szervezete és közössége - hangoztatta a miniszterelnök. Hozzátette: az elmúlt évtizedekben a - Fideszt és a KDNP-t is tömörítő - néppárt volt a meghatározó ereje az európai politikának, ez ma is így van, és valószínűleg a következő években is így lesz.
Tájékoztatott arról, hogy a csütörtök reggeli tárgyaláson szóba kerültek gazdasági kérdések, továbbá a munkanélküliség, a tisztességes adópolitika kérdése és a bevándorlás is.
MTI Fotó: Koszticsák Szilárd
Orbán megint nyugtatgat, Manfred köszöni szépen
Nyilatkozatában Orbán Viktor a halálbüntetéssel kapcsolatban közölte: arról biztosította Manfred Webert, hogy Magyarország semmilyen, az Európai Unió alapdokumentumaival ellentétes szabályt nem vezet be egyetlen témában sem. A frakcióvezető megköszönte Orbán Viktornak, hogy tisztázta az ügyet, szerinte ugyanis a közös európai elvek, értékek egyike a halálbüntetés elutasítása.
Két nappal ezelőtt Orbán Helmut Kohl tiszteletére szervezett konferencián szinte ugyanezekkel a szavakkal tette egyértelművé: nem áll szándékában bevezetni a halálbüntetést. Akkor úgy fogalmazott: "egyetlen tagállam sem vezethet be olyan szabályt, amely ellentétes az EU alapdokumentumával". Ezzel mondhatni, behódolt Junckernek, hiszen az Európai Bizottság (EB) elnöke korábban a Süddeutsche Zeitungban megjelent interjújában azt mondta: "ha Magyarország bevezetné a halálbüntetést, akkor az válóok lenne. (...) Nincs helye az Európai Unióban annak, aki bevezeti a halálbüntetést." Orbán ennek a kijelentésnek és talán a nemrégiben elcsattanó "atyai pofonnak" is köszönhetően kedden úgy fogalmazott: Junckernek igaza van.
A munkareggeli után Manfred Weber arról beszélt, hogy a gazdasági szektorban látható sikerei miatt Magyarországtól sokat tanulhat Európa.
Menekültügy: van, akit haza kell küldeni
A frakcióvezető is kitért a bevándorlás kérdésére, amelyet nagy kihívásnak nevezett, hangsúlyozva: azoknak a menekülteknek segítséget kell adni, akik polgárháborús területekről - például Szíriából - érkeznek. Felhívta ugyanakkor a figyelmet arra, hogy vannak illegális bevándorlók is, akiknek nincs joguk az Európai Unió területén maradni, és akiket haza kell küldeni.
Orbán szintén a Kohl-konferencián a menekültüggyel kapcsolatban azt mondta: azért kell a népvándorlás és a bevándorlás kérdésével komolyan foglalkozni, mert "a folyamatok utóbb nem lesznek visszafordíthatóak", egy multikulturális Európából nincs visszaút se a keresztény Európához, se a nemzeti kultúrák világába.
A szocialisták szerint a 2016-os költségvetés benyújtásával a kormány világossá tette, hogy a bevándorlás ügyében nem tesz mást, mint hogy közpénzen idegengyűlölő kampányt folytat.
Az Európai Néppárt európai parlamenti frakciója csütörtökön Magyarországon tanácskozik, a fő téma - mint azt Manfred Weber és Orbán Viktor is elmondta - a bevándorlás mellett a tisztességes adópolitika.