A párt országgyűlési képviselője kifejtette, hogy a kormány a beharangozott pedagógus-béremelést csak négy év alatt adja oda a tanároknak, de mivel az oktatás egészére fordítható keret nem nő, máshonnan kell a béremelésre szánt forrást előteremteni. A politikus azt valószínűsítette, hogy az elvonás az oktatáson belül a műszaki, üzemeltetés területén fogja érinteni.
Növekednek a pedagógusok munkaterhei is, ez is "más megvilágításba helyezi" a béremelést. Ikotity István utalt arra, hogy a megnövekedett tanári feladatokat már szóvá tették a szakszervezetek és az oktatási jogok biztosa is. Ez a munkaterhelés nem arányos a béremeléssel - jelentette ki az ellenzéki politikus.
Ikotity István kiemelte, az előző évben "elszakították" az illetményalapot a minimálbértől, az utóbbi automatikus növekménye nem jelenti az illetményalap növekedését, ezzel a lépéssel a kormánypártok elértékteleníti a béremelést - vélte -, hozzátéve, hogy ezzel tízmilliárdokat spórolnak a pedagógusok bérén.
Az LMP-s politikus szóvá tette azt is, hogy az oktatási munkát segítő munkavállalók bére nem emelkedett 2008 óta, ez pedig komoly feszültséget és igazságtalanságot szül. A felsőoktatásra térve Ikotity István jelezte, ezen a területen sem történt bérfejlesztés évek óta. Az LMP úgy látja, hogy a kormány nem várhat el minőségi és versenyképes felsőoktatást akkor, ha a bérek nem versenyképesek.
A párt úgy véli, a legnagyobb feladat a pedagógusok és az ezen a területen dolgozók bérfelzárkóztatása, amit a jövő évi költségvetési tervezet nem tükröz - mondta a politikus. Ikotity István kitért a csak a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen (NKE) hallgatható képzésekre. Mint mondta, ezzel nagyfokú "monopolizációt" hajtottak végre, ami az LMP számára elfogadhatatlan, és egyfajta "káderképzés" történik majd - fogalmazott. A gyakorlóiskolák összevonásáról azon a véleményen volt, hogy a kormány ezzel a lépéssel ellehetetleníti a vidéki pedagógusképzést.