Nem hosszabbítják meg azoknak az autósoknak a jogosítványát, akikről kiderül, hogy kóros alvászavarral küzdenek. Nincs elég szakember a részletes vizsgálathoz, állítja egy főorvos, viszont egyre több közlekedési balesetet okoznak a vezetés közben elalvó autósok, állítja a rendőrség - írja a Totalcar.
2011-ben 186, tavaly 290 közlekedési balesetet történt az utakon azért, mert egy autós elaludt a volánnál. Az ilyen balesetek nem csak nálunk okoznak nagy gondot, ezért egy uniós előírás értelmében az alvászavarok tüneteire március vége óta külön figyel a háziorvos, ha valaki a lejáró jogosítványát szeretné meghosszabbíttatni. Alvászavarról akkor beszélünk, ha valaki ugyan időben lefekszik este, mégsem tudja kipihenni magát, de fogalma sincs, miért.
Az Emberi Erőforrások Minisztériumában megváltoztatták a jogszabályt, amelyben leírják, milyen orvosi vizsgálatokat kell elvégezni, mielőtt újabb 5-10 évre meghosszabbítják a vezetői engedélyt. A jogszabály jót akar, csakhogy az orvosok zöme nem készült fel a változásra. Akinek most jár le a jogosítványa, alvászavar-gyanú esetén kérdezéses tesztre, esetleg alváslaborban végzett vizsgálatra számíthat, és akár hetekig-hónapokig nem vezethet.
Mivel a szomnologia, vagyis az alvásorvoslás csak ettől az évtől lett önálló szakág, nagyon kevés helyen képesek az országban az alvászavarok részletes kivizsgálására. Dr. Várdi Katalin, a terület szakértője összesen hét, az Országos Egészségpénztár által jóváhagyott helyet sorol fel, csak ezeken a helyeken írhatják fel az alvássegítő készüléket.
A törökbálinti tüdőgyógyintézetben, ahol a doktornő dolgozik, most két-három hónapos a várólista, pedig a jogszabály-módosítás még nem zúdította rá a rendszerre a vezetéstől eltiltott autósok tízezreit. A szakember már most sem javasolja a vezetést azoknak, akik valamilyen alvászavarral érkeznek hozzá, hiszen ők a nap bármely szakában elveszíthetik a koncentrációs készségüket.
Mint a Totalcar írta, a gond nem kezelhetetlen, de akit alvászavarral diagnosztizálnak, annak légzéssegítő készülékre lesz szüksége. Az úgynevezett CPAP gép pedig legkevesebb 250 ezer forintba kerül, aminek a felét is csak a súlyos esetekben téríti meg az Országos Egészségpénztár.