Robert Fico;Oroszország;Szlovákia;szankciók;

- Moszkvában tárgyalt Robert Fico

Az Oroszország elleni uniós szankciókat nyíltan bíráló Robert Fico szlovák miniszterelnök hivatalos látogatást tett Moszkvában. Fico részt vett a május 9-i győzelmi parádén is, amikor a II. világháború befejezésének hetvenedik évfordulójára emlékeztek az orosz fővárosban, ezúttal a nyugati világ vezetői nélkül. 

A Fico-vizit diplomáciai súlyát az adja, hogy az orosz-EU viszony újabb kritikus pillanatában került rá sor, akkor, amikor az orosz feketelista komoly feszültséget szült Brüsszel és Moszkva amúgy is terhelt viszonyában. Az Oroszországból kitiltottak között egyetlen szlovák állampolgár sem szerepel, ami jelzi, hogy Moszkva „barátnak” tartja Szlovákiát.

Ficót elkísérte Miroslav Lajcák külügyminiszter, Peter Ziga környezetvédelmi miniszter és Juraj Draxler, oktatási miniszter. A küldöttség tegnap Vlagyimir Putyinnal, Dmitrij Medvegyev kormányfővel, Szergej Nariskinnel, az orosz parlament elnökével és Denisz Manturovv ipari és kereskedelmi miniszterrel is tárgyalt, többek között a gáz- és kőolajszállításról, a Pozsonyba tervezett ciklotron központról valamint a nukleáris hulladék tárolásának kérdéséről is.

Miután az orosz gázóriás, a Gazprom bejelentette, hogy 2019-től kezdődően nem szállít többé gázt Ukrajnán keresztül, több európai ország veszélyeztetve érzi gázellátását, köztük Szlovákia is.

A Kreml igyekszik szorosabbra fűzni a szálakat azokkal az európai országokkal, amelyek nem lelkes hívei a szankcióknak. Ezek közé tartozik Olaszország is, Matteo Renzi miniszterelnök is ellátogatott Moszkvába. Dmitrij Peszkov az orosz elnök szóvivője bejelentette: Vlagyimir Putyin olaszországi látogatást tervez a 2015-ös milánói világkiállítás idejére. Megtekinti majd az orosz és vélhetően az olasz pavilont is.

„Igen, lesz kapcsolatfelvétel az olasz vezetéssel” - mondta Peszkov újságírói kérdésre. A milánói Putyin vizit dátumát egyelőre nem közölték. A világkiállítás május 1-én nyílt meg és október 31-ig tart.

Párizsban tanácskoztak az Iszlám Állam (IS) elleni nemzetközi koalíció tagja, 24 állam képviselői ültek tárgyalóasztalhoz. Tavaly szeptemberben tartották az első hasonló stratégiai egyeztetést, akkor több mint 60 résztvevővel. Szíria, Irán és Oroszország képviselői hiányoztak, nem részesei az Egyesült Államok vezette koalíciónak. John Kerry amerikai külügyminiszter lábtörése miatt videóláncon csatlakozott a résztvevőkhöz.