Orbán Győző;

Forrás: Facebook/Orbán Viktor

- Orbán apja jól profitál fia barátain

Orbán Győző Dolomit Kft.-je 2014-ben 3,3 milliárd forintnyi bevételt termelt, és mintegy 900 millió forint osztalékot hozott tulajdonosainak. Az üggyel régóta foglalkozó Ferenczi Krisztina újságíró szerint azonban a mai piaci viszonyok mellett lehetetlen, hogy Orbán Viktor apjának bányavállalata csupán magán megrendelésekből gazdagodott ilyen mértékben. Lapunknak kifejtette, a cég évek óta számos állami építkezést lát el alapanyaggal. Kiderült az is, hogy a tavalyi évre a miniszterelnök többi bizalmasa sem panaszkodhat.

Teljesen elképzelhetetlen, hogy a miniszterelnök édesapjának, Orbán Győzőnek bányászati cége csupán magán megrendelésekből 3,3 milliárd forintos bevételt termeljen - mondta lapunknak Ferenczi Krisztina. Az újságíró kifejtette, nem lehet kideríteni, hogy a Dolomit Kőbányászati Kft. – mely leggyakrabban útépítésekhez szállít zúzott követ – pontosan mennyi állami megrendelést teljesít, mivel a bevett gyakorlat szerint Orbán Viktor apjának bányája csak alvállalkozóként van jelen az állami beruházásokban. Mivel az alvállalkozók listája nem nyilvános, a miniszterelnök titokban tudja tartani, hogy a családi kasszába jutnak az állami pénzek – tette hozzá. Az újságíró emlékeztetett, hogy amikor évekkel ezelőtt a Dolomit nyomába eredt, a saját szemével látta, hogy Orbán Győző vállalatának teherautói szállították az alapanyagot az M7-es autópálya egyik épülő szakaszához. Akkor azt mondták neki, hogy a frissen érkezett anyag nem az autópályához kellett.

Már nem az Elios a nyerő?
Miután Tiborcz István papíron kiszállt az Elios Zrt.-ből, úgy tűnik már nem az a cég a legjobb választás a közvilágítás fejlesztésekre: a Közbeszerzési Értesítő szerint Óbuda közvilágítási fejlesztését egy új szereplő, a Vialux Elektromos Tervező és Kivitelező Kft. nyerte el.
Az önkormányzat 34,2 millió forintot fizet a munkáért a cégnek, aminek 2010-2013 között 150-240 millió forint között mozgott az éves nettó árbevétele, vagyis ez a megbízás önmagában az átlagos évi árbevételük körülbelül 15 százalékát teszi ki – számolt be a 444. 

Mindez azért érdekes, mert Orbán Viktor bizalmasai közül szinte mindenkinek van építőipari érdekeltsége. Például Mészáros Lőrinc felcsúti polgármesternek a Mészáros & Mészáros Kft., Garancsi István Videoton-tulajdonosnak a Market Építő Zrt. vagy az „új Közgépnek” kikiáltott Duna Aszfalt Kft. Ide sorolhatjuk a mára kegyvesztetté vált Simicska Lajos Közgép Zrt.-jét, mely hosszú éveken keresztül szinte egyeduralkodó volt az állami építőipari pályázatokban, és a közvilágítási tenderekben befutott Elios Innovatív Energetikai Zrt.-t is, melyből Tiborcz István, a miniszterelnök veje csupán egy hónapja szállt ki. Az felsorolt vállalatok számos állami tendert zsebeltek be az elmúlt években – valamint az előző Orbán-ciklusban –, és az újságíró valószínűnek tartja, hogy ezekből a beruházásokból Orbán apjának bányája is jól profitált.

A VS.hu eközben megírta, hogy a Dolomit Kőbányászati Kft. tavaly mintegy 3,3 milliárd árbevételt termelt, ennek harmada pedig az adózás után is megmaradt, így mintegy 900 millió forintnyi osztalékot vehettek fel a tulajdonosok – a mérlegbeszámoló szerint ennek harmadát már tavaly felvették előlegként. A vállalatnak 2014-ben 150 millió forintnyi társasági adót kellet volna megfizetnie, de ebből mintegy 100 milliót a látványcsapatsportok támogatására utalt át: a pénzből többek között a székesfehérvári Alba Régia Kézilabda Sportegyesület és a felcsúti Puskás Ferenc Labdarúgó Akadémia – mely üzemeltető alapítványának Mészáros Lőrinc az elnöke – is részesült. Ferenczi ennek kapcsán a Népszavának kifejtette, hogy ez a „támogatási gyakorlat” tovább segítheti a kormányt abban, hogy „magán zsebeket tömjön”, hiszen a sportszervezeteket működtető alapítványok pénzügyei nem átláthatóak.

A Dolomit Kft osztaléka az elmúlt években (millió forint)

2008: 100

2009: 150

2010: 100

2011: 150

2012: 200

2013: 300

2014: 900

(Forrás: napi.hu)

Szintén a VS.hu szúrta ki, hogy a több cégben és a Videotonban is érdekelt Garancsi István 2014-ben több mint egymilliárd forinthoz jutott vállalataiból. Legnagyobb érdekeltsége, Market Építő Zrt. – melyben 51 százalékos tulajdonos – tavaly 440 milliót hozott az üzletembernek. A Market idei éve is jónak ígérkezik: a tavaly elnyert állami pályázatok még most is adnak munkát a cégnek, emellett a vállalat újra nyit a felélénkülő lakáspiac felé – ez a terep nem ismeretlen Garancsi számára, hiszen vagyonát ingatlanfejlesztésekkel alapozta meg. Az államilag elrendelt pénztárgépcserében érdekelt Mobil Adat Kft-je is remek évet zárt: 2013-ban 6,2 millió forgalmat könyveltek el, ez tavaly 1,5 milliárdra emelkedett,  Garancsi 200 millió forint osztalékot vett fel a cégből. A Videotont tulajdonló Futball Investnek tavaly ugyan semmilyen üzleti tevékenysége nem volt, de az árfolyamnyereségből 219 millió forintot tudott elkönyvelni, amiből 120 millió forintot Garancsi kapott meg. A MET Magyarország Zrt. 2014-es éve nem volt a legjobb, de így is összehoztak 1,5 milliárd nyereséget – ebből a vállalkozónak is juthatott, hiszen a Svájcban bejegyzett tulajdonosban, a MET Holdingban 10 százalékkal ő is érdekelt.

Megírtuk: Orbán május végén jelentette ki a parlamentben, hogy korábban arra utasította a nemzeti fejlesztési minisztert, hogy ha valaki rá vagy a családjára hivatkozva megjelenik egy állami vállalatnál, azt azonnal zavarják el. Hozzátette, hozzászokott már ahhoz, hogy amikor a családját támadják, akkor valójában őt támadják. Úgy látszik azonban, a családi kérdésekben változott a miniszterelnök hozzáállása a 2001-es Tokaj-ügy óta: akkor ugyanis a részben felesége, Lévai Anikó által tulajdonolt Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. vezetőségét hivatalban lévő miniszterelnökként látta el üzleti tanácsokkal. "Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi nyerjük a legtöbbet" - tanácsolta az Élet és Irodalom által közölt jegyzőkönyvek szerint, amikor a cég állami forrásokból próbált pénzt szerezni az az évi fejlesztésekre.

A vállalat végül mintegy 55 milliós támogatást kapott a minisztériumtól. Orbán egyébként akkoriban, szintén miniszterelnökként óvatosságra intette felesége üzlettársait, amikor azok az állami tulajdonú Tokaj Kereskedőház Rt. vagyonából próbáltak részleteket szerezni: "mi közvetlenül nem vehetünk meg semmit a kereskedőháztól" - mondta az egyik értekezleten a jegyzőkönyvek szerint. A miniszterelnök később a köztévében maga is elismerte: "miután a törvény lehetővé teszi, hogy pályázzon a feleségem is ezekre a mezőgazdasági támogatásokra, azt mondtam, hogy ezt bátran tegye meg, de semmiképpen ne ő, illetve az ő cége kapja a legtöbb támogatást”.

Imádunk áldozatok lenni - mondta Magyar Bálint A magyar maffiaállam anatómiája című, új könyvének bemutatóján a Mozsár Kávézóban. Az egykori miniszter, szociológus, az SZDSZ egyik alapítója és volt elnöke magyarázatképpen hozzátette, új műve nemcsak a Fidesz maffiaállamának konkrét témájáról szól, hanem egy kicsit saját magunkról is. A méltóságról, a panasz és szenvedéskultúráról, amit ő maga főleg az ellenzéki „betelefonálós” műsorok nézése közben érez.