A FAZ Orbán provokációja címmel közölte Nikolas Busse kommentárját, amely szerint talán a halálbüntetés tilalma az az alapérték, amelynek tisztelete a leginkább megkülönbözteti Európát a világ többi részétől. A szerző hozzátette, hogy az EU még az Alapjogi Chartába is felvette a halálbüntetés megszüntetését. Kiemelte: "az, hogy Orbán magyar miniszterelnök megkérdőjelezte ezt az európai társadalmi szerződést, ismét megmutatta, hogy milyen különös utakon jár ma a korábbi szabadságharcos".
Amikor Magyarország csatlakozott az Európa Tanácshoz, a halálbüntetés megszüntetése volt egyike azon lépéseknek, amelyekkel a kommunizmus alól felszabadult országok visszatértek Európába. "Ezért helyes az utalás Berlin és Brüsszel részéről arra, hogy a büntetés visszaállítása az EU-ból való kizárást vonná maga után" - írta a FAZ szerzője, hozzátéve, hogy Orbán "természetesen" nem engedi, hogy idáig fajuljon a helyzet, mert "hazai céljaihoz elég neki a provokáció".
A Handelsblatt Orbán kirohanása címmel közölte Hans-Peter Siebenhaar írását, amely szerint Orbán Viktor "szívesen engedi szabadjára populista és nacionalista hajlamait", ha ez "belpolitikailag hasznos", a halálbüntetés ügyében viszont "túlfeszítette a húrt".
Az Európai Bizottság elnökének, Jean-Claude Junckernek a halálbüntetés körüli vitában tett kijelentésével kapcsolatban kiemelte, hogy most először fordult elő, hogy egy bizottsági elnök kizárással fenyegetett meg egy tagországot, és megjegyezte, hogy Juncker határozott fellépése "tiszteletet érdemel". Hozzátette, hogy Angela Merkel német kancellár "növekvő aggodalommal szemléli magyar kollégája kiszámíthatatlan kirohanásait".
Az EU-ba irányuló menekülthullámmal és a bevándorlásról és a terrorizmusról szóló nemzeti konzultációval kapcsolatban kifejtette, hogy a menekültek egyre feszítőbb gondjának "szolidáris és humánus" kezelése az EU előtt álló nagy kihívások közé tartozik, és ebben a helyzetben "Európának nincs szüksége kútmérgezőkre Budapestről".
Siebenhaar a belpolitikai helyzettel kapcsolatban úgy vélekedett, hogy Orbán igyekszik "jobbról előzni" ellenfeleit az olyan ötletekkel, mint a halálbüntetés. Kiemelte: "Európa türelme Orbánnal a végéhez közeledik" a "növekvő despotizmus, a fenyegető idegenellenesség és a hiányzó szolidaritás" miatt, a kormányfő azonban "nem értette meg", hogy új helyzet alakult ki. "A tapasztalt budapesti harcos azt gondolja, hogy csak egy látszatküzdelemről van szó, amelyből fényes győzelemmel kerülhet ki, de ezúttal hatalmasat tévedhet" - írta a Handelsblatt szerzője.
Frissítés: Orbán a 85 éves Helmut Kohl tiszteletére szervezett keddi budapesti konferencián kijelentette, hogy Magyarországnak nem áll szándékában bevezetni a halálbüntetést, igazat adva Junckernek, miszerint "egyetlen tagállam sem vezethet be olyan szabályt, amely ellentétes az EU alapdokumentumával".