Mezőgazdasági Múzeum;Afrikai Unió;Magyar Afrika Társaság;Afrika Nap;

Balogh Sándor (jobbra) az afrikai országok budapesti nagyköveteivel

- Nemzetek kavalkádja az 52. Afrika Napon

Az Afrikai Unió elődjének 52 évvel ezelőtti megalapítása az apropója a Budapesten immár hagyományos Afrika Napnak. Az estet - amelynek a városligeti Mezőgazdasági Múzeum volt a helyszíne - a Magyar Afrika Társaság több afrikai ország budapesti nagykövetségével közösen szervezte. Ez a rendezvény is jelezte, hogy Magyarországon sokan érdeklődnek a kontinens és országai iránt.

Különleges hangsúlyt adott az idei budapesti Afrika Napnak egy közelgő látogatás. A tervek szerint ugyanis pénteken a magyar fővárosba várják az egyiptomi elnököt. Abdel-Fattáh esz-Szíszi európai körutat kezd a héten. Budapest előtt felkeresi Berlint is. Mindkét helyen szó lesz a politikai és a gazdasági kapcsolatok erősítéséről is. Mahmoud Assem Elmaghraby, Egyiptom budapesti nagykövete azt is elmondta, hogy az államfő magas rangú politikusokból álló delegáció élén tárgyal Európában.

Az elnöki látogatás éppúgy előmozdíthatja Magyarország és az afrikai államok együttműködésének erősítését, mint a sikerrel megtartott Afrika Nap. Ez a rendezvény nemcsak a sokszínű Afrika országainak alaposabb megismerését segítette, hanem alkalmat nyújtott arra is, hogy oldott hangvételű, kötetlen beszélgetések keretében újabb közös ötletek szülessenek, baráti és munkakapcsolatok szövődjenek.

A Magyar Afrika Társaság elnöke köszöntőjében azt emelte ki, hogy a sokszor fekete kontinensként emlegetett, mégis rendkívül változatos és sokszínű földrészt nem csupán a kontinens szülöttei érzik magukénak, hanem mindenki, aki megismerhette és megszerethette. Balogh Sándor utalt rá, hogy ennek érdekében a társaság továbbra is minden tőle telhetőt megtesz a jövőben.

Azután átadta a szót a rendezvény másik fővédnökének, Lizeth Nawanga Satumbo Penának, Angola magyarországi nagykövetének. A diplomata örömét fejezte ki, hogy hazánk egy kisebb szünet után ismét aktív kapcsolatra törekszik az afrikai országokkal. A Magyarországra akkreditált nagykövetek testületének doyenje beszéde végén magyarul köszönte meg a jelenlevőknek, hogy ellátogattak a rendezvényre és együtt ünnepelnek az afrikai országok képviselőivel.

A kormányt az igazságügyi miniszter képviselte az 52. Afrika Napon. Trócsányi László arról beszélt, hogy bár Magyarország sosem volt gyarmatosító nagyhatalom, mégis létfontosságú, hogy jelen legyen Afrika vérkeringésében. Egy olyan Afrikáéban, amely a Föld legdinamikusabban fejlődő társadalmát és gazdaságát tudhatja magáénak, nem is beszélve az 54 ország nyújtotta kulturális és nyelvi sokszínűségről.

Kulturális sokszínűségből a rendezvényen sem volt hiány. Bemutatót tartott a több mint húsz éves múltra visszatekintő, Prima Primissima-díjas Csillagszemű Táncegyüttes. Őket az afrikai Oscar-díj, az African Academy Movie Award legjobb filmzenei kategóriájának tavalyi győztese követte. Agorossot a Magyar Afrika Társaság hívta meg hazánkba, hogy gitártudásával kápráztassa el a közönséget.

A fiatal zeneszerző autodidakta módon tanult meg gitározni szülőhazájában, Malawiban, ahonnan hamisítatlan afrikai dallamokat hozott magával mostani látogatására. A lágy, tradicionális hangzásvilág után az African Melody Band nevet viselő, hatfős nigériai formáció lépett a színpadra és ütemes konga előadással, valamint némi ráadás tánccal zárta az est „kötött” programját.

Új képviseltek nyílnak

Magyarország három új nagykövetséget nyit Afrikában. A külgazdasági és külügyminiszter közölte, a következő másfél évben Angolában, Etiópiában és Ghánában létesítenek új missziót. Szijjártó Péter a déli nyitás külpolitikai stratégiáról rendezett tegnapi konferencián arról beszélt, hogy Magyarország javára fordítható az elmúlt időszakban Afrikában és Latin-Amerikában elindult gazdasági fejlődés, ha sikerül minél több szolgáltatást exportálni ezekbe az országokba.

A kapcsolatok fellendítéséért növelni kívánják a magyar jelenlétet ebben a két régióban. Ennek jele az is, hogy hazánkat kilenc új tiszteletbeli konzul is képviseli majd Afrikában. Szijjártó Péter szerint a keleti nyitás keretében a kormány minden ajtót megnyitott, minden utat kiépített, most a vállalkozásokon a sor, hogy ezt kihasználják.



Gál Jenő, Harangozó és Lőrinc-díjas, a Magyar Táncművészek Szövetsége Életmű díjával kitüntetett egykori főigazgató és főiskolai tanár, Professor Emeritus, életének 77. évében, méltósággal viselt súlyos betegség után elhunyt - tudatta a a Magyar Táncművészeti Főiskola.