Április 2-án megszületett az elvi keretegyezmény, amelynek értelmében Irán a nemzetközi pénzügyi és gazdasági szankciók feloldása fejében beleegyezik atomprogramja visszafogásába és a nemzetközi ellenőrzésbe, de számos részletről még tovább folyik az alkudozás.
Hétvégén a Reuters szerint egy akadályt sikerült leküzdeni, a Hatok megállapodtak abban, hogy - ha Irán nem tartja magát a megállapodáshoz - milyen feltételek mellett állíthatják vissza a szankciókat. A nyugati nagyhatalmak azt akarnák, hogy ez automatikusan történjen meg, Oroszország és Kína viszont ellenzi, s az ENSZ Biztonsági Tanácsában vétójogával élve meg is tudja akadályozni.
A terv szerint a Hatok és Teherán részvételével létrejönne egy ellenőrző testület, amely szerződésszegés esetén nem kötelező határozatot hozhat a büntetőintézkedések visszaállításáról. A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség (NAÜ) folyamatosan őrködik majd a megállapodás betartása felett. Továbbra is ott van azonban a fő ellentét, Irán mindeddig nem egyezett bele abba, hogy katonai létesítményeibe beengedje a nemzetközi ellenőröket.
Hamenei ajatollah, Irán legfőbb vallási vezetője pedig semmiféle külföldi ellenőrzésről nem akar hallani. Teherán emellett bármiféle kompromisszum előfeltételének tekinti a kereskedelmi és más szankciók azonnali feloldását.
John Kerry amerikai és Mohammad Dzsavad Zarif iráni külügyminiszter szombaton Genfben újabb megbeszélést tartott, amelyen a „szóban forgó kérdések teljes körét áttekintették”. Washington nem szándékozik újabb haladékot adni. Az Iránnal szemben szigorúbb fellépést szorgalmazó Franciaország viszont nem zárta ki, hogy az egyezkedés átcsúszhat júliusra is.
Kerry külügyminiszter tegnap, a genfi tárgyalás másnapján, francia területen, kerékpározás közben balesetet szenvedett, combcsontját törte. Hazaszállították az Egyesült Államokba, ahol ugyanaz az orvos kezeli majd, aki korábban csípőműtétjét végezte.