Az ukrán elnöknek számos külföldi tanácsadója van, a kormányban három olyan miniszter dolgozik, aki a kinevezéssel kapott ukrán állampolgárságot. A tanácsadók azonban egyelőre nem tudnak különösebb eredményeket felmutatni, a nemzetközi hitelezők, támogatók és szervezetek egyaránt a reformok felgyorsítását kérik Kijevtől.
Szaakasvili 2004 januárja és 2013 novembere között volt Grúzia elnöke. Választási veresége után, 2013 novemberében külföldre távozott, korábban az Egyesült Államokban, most Ukrajnában él. A Nyugat-barát, oroszellenes politikusként ismert volt grúz vezető a grúz-orosz háború idején is elnök volt.
Dmitrij Medvegyev orosz miniszterelnök "cirkuszi tréfának" minősítette ukrajnai kinevezését, emlékeztetve, Grúziában több bűncselekmény vádjával akarják felelősségre vonni. Az új oroszbarát grúz hatalom több vádat is emelt a volt elnök ellen. Többek között egy parlamenti képviselő elleni fegyveres támadás megszervezésével, hivatali visszaéléssel és közpénz jogosulatlan használatával vádolják. Kérték kiadatását, de Ukrajna megtagadta azt.
Porosenko azt várja el Szaakasvilitől, hogy kormányzóként biztosítsa Odessza szuverenitását és területi épségét, védje meg e stratégiai területet és vegye fel a harcot a korrupcióval. A fekete-tengeri kikötőváros stratégiai jelentőségét a Moldovából kivált Dnyeszteren túli enklávé adja, ahol orosz csapatok, úgynevezett békefenntartók állomásoznak. Március közepén John McCain amerikai republikánus szenátor is arra hívta fel a figyelmet, hogy az orosz katonák Putyin parancsára Odesszában is támadást indíthatnak.
Ukrajnában nem mindenki örül a grúz kormányzónak. Dnyipropetrovszk nemrég leváltott nagyhatalmú kormányzója, az ukrán önkéntes csapatok egyik legnagyobb finanszírozója, Igor Kolomojszkij oligarcha például azt mondta, hogy Szaakasvili Odesszát átadhatja az oroszoknak. A Ukrán Radikális Párt vezetője Oleg Ljasko szerint, Szaakasvili kinevezése "az ukrán nemzet megalázása".