"A vád által említett cselekedetek nem törvénysértőek" - állapította meg Helana Králová, a bíróság elnöke. Az államügyész 3,5 éves börtönbüntetést javasolt Necasovának, de a taláros testület szerint nem történt törvénysértés, ezért a volt kabinetfőnököt és a három titkosszolgálati személyt is felmentette a vád alól. Az ítélet nem jogerős, az államügyész a helyszínen azonnal megfellebbezte.
A volt miniszterelnök feleségének állítólagos megfigyelésére 2012-ben került sor, amikor a kormányfőnek már viszonya volt kabinetfőnökével Jana Nagyovával. Necas időközben elvált és korábbi kabinetfőnökét feleségül vette. A megfigyelésre való utasítást állítólag Nagyová adta ki a cseh hírszerzés akkori két vezetőjének. Közben állítólag nyomást gyakorolt Necasra, hogy mihamarabb váljon el feleségétől. A hírszerzők azt állították: nem Nagyová utasítására, hanem azért figyelték Necasovát, mert olyan értesüléseik voltak, hogy az akkori kormányfő feleségét veszély fenyegeti.
A hatályos szabályok szerint a katonai hírszerzés csak az államfő, a miniszterelnök vagy a védelmi miniszter utasítására cselekedhet. Arra azonban a sajtó szerint nincs jogosítványa, hogy Csehországban cseh állampolgárokat figyeltessen meg. A megfigyelési ügy része annak a 2013 nyarán kirobbant botránynak, amely a jobbközép Necas-kormány bukásához vezetett.
A botrány alapvetően a legmagasabb politikai köröket érintő állítólagos korrupció és a hatalommal való visszaélés miatt robbant ki. Ennek kivizsgálásakor került reflektorfénybe Radka Necasová állítólagos megfigyelése. A kormányváltást eredményező 2013 nyarán kirobbant botrány hátterének nagy része továbbra is feltáratlan, s a bírósági tárgyalás még nincs lezárva.