Összesen 59,2 milliárd forintot utalnak át az adósságkonszolidáció keretében az intézményeknek, a 99 állami kórház már megkapta a pénzt, a Honvéd Kórház pénteken, a többiek a jövő héten jutnak hozzá - jelentette be tegnap az egészségügyi államtitkár. A kormány átvállalta valamennyi hazai állami, egyházi és klinikai kórház április előtt felhalmozott tartozását, az intézmények számlájára nemcsak a nagy beszállítókkal már megkötött szerződések ellenértékét utalják át, hanem a legkisebb cégekkel szemben fennálló tartozások fedezetét is. Megelőzve az újságírói kérdéseket Zombor Gábor kitért arra is, hogy az Államkincstárnál nyilvántartott 84 milliárd forintos lejárt kórházi adósság maradék része uniós beruházásokhoz kapcsolódó szállítás, aminek a nyertes pályázatokban megvan a fedezete, csak még nem lehetett lehívni.
A konszolidációs tárgyalások kezelésével megbízott Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) vezetőjétől, Ónody-Szűcs Zoltántól megtudtuk, hogy 194 ezer számlatételt ellenőriztek, nem egyszer jelentős eltéréseket találtak a kórházi és beszállítói nyilvántartások között. A legnagyobb cégek már a jövő héten megkapják a pénzüket, az intézményeknek egy hónapjuk van arra, hogy a kisebb, 500 millió forint alatti tartozásokat is kifizessék a beszállítóknak. Azt mindkét vezető kiemelte, hogy az egyeztetések alatt a tervezéseket megkönnyítő óriási adatbázis született a kórházak gazdálkodásáról, olyan, amilyennel eddig soha nem rendelkezett egyetlen kormány sem.
Mivel a jövő évi költségvetésben nem emelkednek az egészségügyi kiadások, kritikus helyzet alakul ki az ellátásban, ami veszélyes a társadalomra, annak békéjére és a gazdaság növekedésére is – ez a segélykiáltás már a tíz nappal ezelőtt költségvetési csalással megvádolt kórházigazgatókat tömörítő Magyar Kórházszövetség tegnap szerkesztőségünkbe is eljuttatott közleményében olvasható. A szervezet szerint az adósság folyamatosan újratermelődik, amíg az állam nem fizeti ki a szükséges kiadásokat, pedig már így is messze vagyunk az európai színvonaltól. Legalább 120 milliárd forinttal kellene megemelni az ágazat költségvetését ahhoz, hogy a legsürgetőbb gondokat orvosolják – olvasható a Kórházszövetség közleményében. Zombor Gábor államtitkár emelte a tétet, 300 milliárdos szükségletet emlegetett, de az álmodozás után konkrétan csak annyit ígért, hogy az Egészségbiztosítási Alap év végén szokásos 30-40 milliárd forintnyi maradványa elég lesz az addig felgyűlő újabb kórházi adósságcsomag rendezésére.