Zombor Gábor emlékeztetett: az állam átvállalta minden magyarországi állami, egyetemi, egyházi fenntartású kórháznak - amelynek az egészségbiztosítási pénztárral szerződése van - a március 31-én fennálló, lejárt tartozását, ennek összege 59,2 milliárd forint volt. Ez azt jelenti, hogy az a 60 milliárd forint, amely a központi költségvetésből rendelkezésre állt erre a célra, teljes egészében elegendő a kórházak adósságkonszolidációjára.
Zombor Gábor közölte, csütörtökön átutalták az állami fenntartású 99 intézménynek a pénzt. A Honvédkórház, amelynek a legnagyobb a tartozása és 3,9 milliárd forinttal részesül a konszolidáció összegéből, a két minisztérium közötti fejezetátcsoportosítás miatt pénteken kapja meg a támogatást, míg az egyházi fenntartású és az állami többségű gazdasági társaságok által fenntartott intézmények a jövő hét elején jutnak hozzá a pénzhez.
Minden forrás a kórházak rendelkezésére áll, hogy teljeskörűen, minden lejárt tartozásukat kiegyenlítsék, az 500 millió forint alatti tartozásokat is - mondta az Emberi Erőforrások Minisztériumának államtitkára. Felidézte: az egyeztetés április 1-jén kezdődött meg. A tárgyalásokat folytató Állami Egészségügyi Ellátó Központ (ÁEEK) minden intézménytől és beszállítótól bekérte a dokumentációkat a tartozásokról, számlákról, ezeket összesítették és ellenőrizték. Ezután készült el a támogatási dokumentum, amelynek alapján a pénzt az intézmények megkapták. Zombor Gábor elmondta: az intézményeknek egy hónapjuk van hivatalosan arra, hogy a kisebb, 500 millió forint alatti tartozásokat váró beszállítókat kifizessék.
Hozzátette, az ÁEEK az ellenőrzés során azt tapasztalta, hogy sok esetben nem egyeztek a kórházak és a beszállítók által közölt adatok, és előfordult, hogy olyan pluszköveteléssel álltak elő beszállítók, amelyek nem voltak indokoltak. Jelezte: kiderült az is, hogy bizonyos szolgáltatások, eszközök beszerzési ára eltérő az egyes kórházakban, annak ellenére, hogy ugyanattól a beszállítótól származnak, ezek pedig arra inspirálják az államot, hogy bizonyos szerződéseket "vizsgáljon felül". Az államtitkár hozzátette: most is lehetőség van arra, hogy több intézmény közösen intézze a beszerezéseket, véleménye szerint a jövőben több ilyen együttműködés lesz.
Kiemelte: a cél az, hogy a kórházak adósságnövekedése megálljon, de a kórházaknak is fegyelmezetten kell gazdálkodniuk.
Zombor Gábor azt mondta, a nagy beszállítók "felelősséggel és tisztességgel" álltak a tárgyalásokhoz. Kitért arra: a kórházak április 1-jei lejárt adóssága 84 milliárd forintot tett ki, ennek egy része beruházási, uniós forrásból lehívható összeg volt, amelyet az intézmények megelőlegeztek és valamilyen adminisztratív ok miatt még nem tudtak lehívni. Ónodi-Szűcs Zoltán, az Állami Egészségügyi Ellátó Központ főigazgatója elmondta: 194 ezer számlatételt kellett átnézniük. Jelezte, arra kérték a nagy beszállítókat, hogy csak a késedelmes teljesítésből eredő tényleges költségeiket hárítsák át, ezt a kérést minden beszállító akceptálta.
Az ÁEEK május közepén közölte: sikeresen megállapodtak a legnagyobb beszállítókkal, és a megállapodás keretei szerinti szerződések aláírása zajlik a kórházak és a beszállítók között. A szerződések megkötése után a megállapodásokban rögzített összegeket - több mint 20 milliárd forint összértékben - még májusban átutalják. A konszolidációs folyamat menetrendje szerint a továbbiakban közvetlenül az egészségügyi intézmények és beszállítóik közötti egyeztető tárgyalások zajlanak.