Demján Sándor;Arcadom Zrt.;

Boródi Ferenc, Koncz Ernő kommunikációs igazgató, Czellér Ferenc ügyvéd és Pongrácz László (balról jobbra) a tájékoztatón FOTÓ:

- Saját vagyonából fizet Demján Sándor

Hozzájuthatnak pénzük nagy részéhez az Arcadomnak kényszerhitelező építőipari kisvállalkozók. A Demján Sándor érdekeltségébe tartozó, felszámolás alatt álló cégnek dolgozó alvállalkozók követeléseit saját vagyonából fizeti ki a nagyvállalkozó - az első csoportnak akár egy hónapon belül.

A bíróság által januárban az Arcadom Zrt. ellen indított felszámolási eljárás során az alvállalkozóinak első húszas csoportja tegnap már kézhez is kapta a tájékoztatást, amiből megtudhatja, milyen módon juthat hozzá a követeléseinek 70 százalékához - derült ki a Demján Sándor érdekeltségébe tartozó Euroinvest vagyonkezelő cég szerdai tájékoztatójából. Ez az arány igen magasnak számít a hazai építőiparban. A követelésvásárlás engedélyhez kötött pénzügyi tevékenység, ezért a kártalanítás technikai részét a Sigma Faktoring Zrt. intézi.

Ha a faktorcégnek a felszámolás során sikerül a követelések 70 százalékát meghaladó összeget „visszaszereznie”, akkor ezt is köteles lesz kifizetni azoknak a vállalkozóknak, akikét megvásárolta, sőt egyesek reménykedhetnek abban is, hogy akár követelésük 100 százalékát megkaphatják. A felszámoló közlése szerint az Arcadomnak is tartoznak, mintegy 2,3 milliárd forintos követelést tartanak nyilván, ezen felül 1,7 milliárd forintra becsülik fellelt eszközöket. Ehhez jöhetnek még a felszámoló által esetleg elindított perekből várt összegek is, amelyek között akadnak többszázmilliós tételek is. Demján Sándor, ahogy azt többször is megígérte, nem várja meg a felszámolás akár 1-2 évig elhúzódó procedúráját, hanem saját vagyonából kártalanítja a kisvállalkozókat.

A kártalanítás megkezdéséről tartott tegnapi tájékoztatón elhangzott, erősen eltúlzottak azok a számok, amelyek a "szőnyegbombázás" jellegű média össztűzben az Arcadom alvállalkozókkal szembeni adósságáról szóltak. Az Arcadom felszámolóbiztosa a hitelezői közgyűlésen bejelentette, hogy a nyilvánosságra hozott 17,9 milliárd forintos hitelezői igényből 7,5 milliárd kétes, vitatott vagy elutasított igény volt – közölte Boródi Ferenc, az Euroinvest vagyonkezelője. A felszámoló végül 10,3 milliárd forintnyi követelést fogadott el, amiből azonban 6,36 milliárd forint valójában olyan belső hitelkövetelés, amely Demján Sándor személyéhez, illetve vállalkozásaihoz köthető. Ide sorolható az az 550 millió forint is, amelyet az Arcadom leányvállalatai követelnek az anyacégtől. A legnagyobb külső hitelező a Raiffeisen Bank a maga 3 milliárd forintjával. A nagyjából 120 alvállalkozó elismert követelése 340 millió forint. Boródi Ferenc ehhez hozzátette, hogy még további 200 millió forintra tehető a peres ügyekből és szavatossági követelésekből eredő kötelezettség. A sajtóban megjelent óriási összeggel szemben az összkövetelés 5 százalékát sem teszi ki, amit az alvállalkozók várnak, ez valamivel több, mint félmilliárd forint.

Boródi Ferenc a Népszava kérdésére nem kívánt találgatásokba bocsátkozni arról, hogy kiknek állhatott érdekében éppen akkor össztüzet zúdítani az Arcadomra, amikor az éppen az alvállalkozókkal tárgyal a tartozások rendezésről. Lehet, hogy vannak ilyenek, de biztosan nem azok közül valók, akik hozzájuthatnak a vállalási összegekhez - tette hozzá. A vagyonkezelő úgy vélte, inkább az a jellemző, hogy vállalkozók maguk jelentkeznek, szívesen részt vennének a Demján-csoport valamelyik beruházásában. Erre azonban még várniuk kell, mert a jelenlegi hazai gazdasági klíma nem kedvez az itteni ingatlanfejlesztéseknek. Ma elsősorban út- és vasútépítési beruházásokat támogatnak, a magasépítő cégeknek nem sok feladat jut. Az Arcadom gondjait a 2008-as válság, az ingatlanfejlesztésekből eltűnő fizetőképes kereslet, a befagyó hitelezési környezet okozta, de a plázastop sem kedvezett a cégnek - jegyezte meg a vagyonkezelő.

Szabó Bálint, az alvállalkozók egy csoportját képviselő Likvid Kontroll ügyvezetője megjegyezte, senki nem vádolhatja azzal, hogy barátság fűzné a Demján-csoporothoz, hiszen 2012-ben az Arcadom alvállalkozóinak több demonstrációján is részt vett, ahol a vállalkozók a pénzüket követelték. Demján Sándor akkor és 2013-ban összesen mintegy 500 millió forintot fizetett ki szintén saját zsebből a jogos követelésekre.

Az ügyvezető megjegyezte, egy normális országban az lenne a természetes, amit Demján Sándor tett és tesz, de Magyarországon sok abnormális dolog történik, ezért példaértékű a nagyvállalkozó lépése. Különösen annak fényében, hogy sok, kisebb-nagyobb építőipari cég tulajdonosa, tulajdonosi köre a csőd előtt osztalékban kiveszi a pénzt, vagy leányvállaltokba menti át a vagyont, az alvállalkozókat pedig ott hagyják a süllyedő hajón.

Szabó Bálint közölte a Likvid Kontorllal együttműködő vállalkozásokat bizonyos üzleti körök megkeresték és arra biztatták, hogy tiltakozzanak Demján Sándor irodái előtt, de ő és az általa képviselt vállalkozók egyértelműen elhatárolódnak ettől. Szabó Bálint bízik abban, hogy az általa képviselt alvállalkozók is hamarosan hozzájuthatnak a valamivel több mint 36 millió forintjukhoz.

Az ügyvezető szerint egy ismert, a médiában sokat szereplő személy is azok között lehet, akik most offenzívát indítottak az Arcadom ellen. Az illető ugyanis benne volt abban a cégben, amely egy végül meg sem valósult 4-5 milliárdos szentesi szállodaépítés kapcsán 442 millió forintot vett fel közvetítői díjként az Arcadomtól, melynek feljelentése nyomán ismeretlen tettes ellen kezdtek nyomozni. A rendkívül bonyolult ügy tárgyalása június 4-én kezdődik. Az ügyvezető nem zárta ki, hogy a mostani nyomásgyakorlás talán ezzel függhet össze. Az Arcadom másfél éve már jogerősen pert nyert a Szentesen beruházó vállalkozással szemben, s 70 milliós kártérítés illetné meg, de azóta sem jutott hozzá az összeghez. Pedig ez is növelhetné a jelenleg sorba álló kisvállalkozóknak kifizethető összeget.

A felszámolás alatt lévő Buda-Cash Brókerház Zrt. kijelölt felszámolója megkezdte az értékpapírok kiadását - közölte a Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nonprofit (PSFN) Kft.