Az energiaitalok fogyasztásának korlátozására vonatkozó szabályozás kidolgozását tervezi a kormány - derül ki Rétvári Bence, az Emberi Erőforrások Minisztériuma államtitkárának egy képviselő írásbeli kérdésére adott válaszából. A területet érintő tervezett intézkedések között szerepel lehetőségként "a kereskedelmi forgalomban lévő energiaitalok maximális térfogategységeinek meghatározása és annak ellenőrzése" – írta válaszában Rétvári Bence.
Az államtitkár azt is közölte, hogy a kormány célja a bizonyítottan egészségügyi kockázatot hordozó élelmiszerek, így például az energiaitalok fogyasztásának visszaszorítása a leginkább érintett iskolás gyermekek, serdülők és fiatal felnőttek körében. A nevelési-oktatási intézményekben, valamint az intézményen kívül a gyerekek, tanulók részére szervezett rendezvényeken energiaital már most sem árusítható, illetve fogyasztható - tette hozzá.
Egy magyar kamasz, aki krónikusan energiaital-fogyasztónak nevezhető, naponta három eszpresszónak megfelelő koffeint fogyaszt. Minden ötödik 10-14 éves gyerek energiaitalt reggelizik Magyarországon az Országos Élelmezés- és táplálkozástudományi Intézet (OGYÉI) 2012-es felmérése szerint. A problémák több mint 70 százalékában fiatalkorúakról van szó, sőt, akadt már nyolc évesnél fiatalabb páciens is.
Az egyik legnagyobb gond, hogy a különböző márkájú és összetételű italokhoz a gyerekek tulajdonképpen bárhol, olcsón hozzáférhetnek. Jelenleg semmilyen korlátozás, jogszabály vagy élelmiszerkönyvi előírás nincs az energiaitalok összetételére vonatkozóan, a gyártóknak csupán egyetlen kötelességük van: amennyiben a termék koffeintartalma meghaladja a literenkénti 150 mg-t, a "Magas koffeintartalom" címkét kell feltüntetni a dobozon.
Az adózás elkerülése érdekében a gyártók gyakran "trükköznek" termékeik összetételével, megfelelő szabályozás híján abba tulajdonképpen bármi belekerülhet. A népegészségügyi termékadóról - közismertebb nevén chipsadó - szóló törvény szerint azok az energiaitalok váltak adókötelessé, amelyek hozzáadott koffeintartalma meghaladta a 10 mg koffein/ 100 ml mennyiséget. A törvény hatályba lépését követően a gyártók elhagyták a hozzáadott koffeint, és természetes koffeintartalmú növényi kivonatokkal dúsították termékeiket - ami miatt meg kellett változtatni a törvényben az "energiaital" meghatározást.
Lapunknak korábban az ügyben nyilatkozó dr. Zacher Gábor toxikológus elmondta, nem látja értelmét a korlátozásnak vagy a tiltásnak. "Ezek mind hangzatos szavak, azonban nem fogják meghozni a várt eredményt, a tinédzserek mindig tudni fogják, hol szerezhetik be ezeket az italokat". A toxikológus szerint figyelembe kell venni, hogy az illető mennyit fogyaszt. "Aki ész nélkül használja őket, könnyen kórházba kerülhet. Egy doboztól nem lehet baja, öt doboztól viszont már igen".
Dr. Zacher Gábor viszont kiemelte, hogy tizennégy éves kor alatt senkinek sem javasolják az energiaitalok fogyasztását. Elek István, a fővárosi Péterfy Sándor utcai kórház klinikai toxikológiai osztályának vezetője szerint sem magával az energiaitallal van a probléma, hiszen egy egészséges felnőttnek semmi baja nem lesz, ha egy két és fél decis energiaitalból megiszik kettőt. Hozzátette azonban, hogy tizenéves korban valóban nem egészséges a fogyasztásuk.