A piaci szereplők várakozása szerint a mai lépést egy további, ugyanilyen mértékű vágás követné június 23-án, amely után megegyezne a lengyel és magyar alapkamat szintje (1,50%). A múlt héten megjelent, vártnál sokkal gyengébb fellendülést és csökkenő termelői árakat mutató lengyel makrogazdasági adatok újabb alapot adtak a kelet-európai kamatcsökkentési spekulációknak.
Az MNB többször is megerősítette, hogy az óvatos kamatcsökkentés mindaddig folytatódhat, amíg az a középtávú inflációs cél elérését támogatja. A júniusi kamatdöntés kapcsán a jegybank friss negyedéves Inflációs jelentést is közzétesz majd, ami további kapaszkodót ad majd a kamatpályát illetően.
Véleményünk szerint az MNB a nyár folyamán a kivárás stratégiáját fogja követni, ezért az esetleges további kamatcsökkentéseket a szeptemberi Inflációs jelentéstől teszi majd függővé. Ezen időszak alatt nem csupán a lengyel kamatpályáról, hanem a globális gazdasági folyamatokról is bővebb képet kapunk.
Monetáris tanács: folytatódhat az óvatos kamatcsökkentés
Az ülést követően kiadott közleményben megállapítják, hogy a jegybanki előrejelzések feltételeinek teljesülése mellett az inflációs kilátások és a reálgazdaság ciklikus pozíciója az irányadó ráta csökkentése és a tartósan laza monetáris kondíciók irányába mutat.
A tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot továbbra is kihasználatlan kapacitások jellemzik, és az inflációs nyomás tartósan mérsékelt maradhat. A reálgazdaság dezinflációs hatású marad, a kibocsátási rés csak fokozatosan záródhat.
A piac árazása a határidős kamatok alapján
Az elmúlt hónapok jegybanki kommunikációja és a globális tendenciák tükrében a hazai piaci szereplők már felkészültek az MNB kamatvágásaira, amit a pénzpiaci termékek árazása is tükröz (3x6 FRA). Ezek alapján a befektetők a nyár folyamán 1,5%-os jegybanki alapkamattal kalkulálnak.