Európai Unió;Jean-Claude Juncker;népszavazás;David Cameron;uniós tagság;

- Cameron engedett az EU-szkeptikusoknak

Félhivatalosan ugyan, de megkezdte az egyeztető tárgyalásokat az Európai Unióval David Cameron brit miniszterelnök a választási kampányában megígért referendum kapcsán. A konzervatív kormányfő vállalása szerint ugyanis 2017 végéig Nagy-Britanniában népszavazást tartanak a királyság uniós tagságáról.

Hétfőn este Cameron a vidéki miniszterelnöki rezidencián, Chequersben látta vendégül munkavacsorán Jean-Claude Junckert, az Európai Bizottság elnökét. Amint arról előzetesen brit média értesülések alapján az MTI is beszámolt, Juncker vélhetően arra próbálta rávenni vendéglátóját, hogy London a bizonytalanság lerövidítése érdekében már jövőre rendezze meg a népszavazást.

Csakhogy Cameron előbb újra szeretné tárgyalni Nagy-Britannia és az EU viszonyrendszerét, el szeretné érni az uniós munkavállalók bevándorlási szabályainak radikális szigorítását. Ez azonban nem ígérkezik sem rövid, sem könnyű feladatnak, mert a munkaerő szabad áramlása uniós alapelv.

Nem kis meglepetésre vasárnap az Ed Miliband helyére lépő új munkáspárti megbízott vezető, Harriet Harman közölte, hogy a Labour is megszavazza a referendumról szóló törvénytervezetet, ha azt a konzervatívok beterjesztik. Ez radikális változást jelent az ellenzéki párt álláspontjában, amely mindeddig ellenezte a népszavazást. Harman ugyanakkor jelezte, az Unióban való maradásért fognak kampányolni.

Brit sajtóértesülések szerint Cameron komoly engedményt tett a kormányzó Konzervatív Párt EU-szkeptikus jobbszárnyának, így a tartósan Nagy-Britanniában élő, becslések szerint 1,5 millió külföldi EU-állampolgár nem vehet majd részt a referendumon. Ezúttal, a skót függetlenségi referendumtól eltérően, nem szavazhatnak a 16 évesek, a korhatár a korábbi 18 év lesz.

Átalakult a spanyolországi politikai színkép. Mindkét nagy párt, a kormányzó konzervatív Néppárt (PP) és az ellenzéki szocialista párt (PSOE) is nagyszámú szavazót veszített a 2011-es regionális és helyhatósági választásokhoz képest. A PP-nek hátat fordított ugyan két és félmillió szavazó, de továbbra is a legerősebb tömörülés maradt.