Lázár János;Eleni Tsakopoulos-Kounalakis;

- Kounalakis memoárja kibillentette a kormányzat emlékezetét

Továbbra sem világos, hogyan döntenek a középítkezési pályázatokról, mert szinte minden érintett mást mond. Legutóbb Lázár János azt közölte, a miniszterelnök a pályázatokat sosem látja, a kormány nem bírálja el azokat, hanem a fejlesztések irányáról döntenek.

A miniszter szerint a volt amerikai nagykövet könyvében „félreérthette a dolgot”. Eleni Tsakopoulos Kounalakis írásával a kormány is foglalkozott szerdai ülésén. A korábbi misszióvezető ugyanis a nemzeti fejlesztési miniszterrel folytatott beszélgetésére hivatkozva arról ír, hogy Németh Lászlóné minden héten leült Orbán Viktorral, átnézték a középítkezési projektek listáját, és eldöntötték, melyikeknek legyen prioritása és melyik pályázatok nyerjenek. A Miniszterelnökség vezetője csütörtökön kifejtette: az akciótervek, pályázatok jóváhagyása a nemzeti fejlesztési kormánybizottság feladata, ami az Európai Bizottság által jóváhagyott, kontrollált módon történik. A kormányban ő az egyetlen, aki rálát az összes uniós pályázatra, és vétójoga is van.

Orbán vasárnap szintén transzparensnek nevezte a döntéseket, a könyvben leírtakról pedig közölte, ez ma is így van, a folyamatnak ez a törvényes rendje, csak a miniszter személye változott. A különböző irányító hatóságok megteszik javaslataikat, és évek óta a kormány fejlesztési kabinetje hozza meg a döntéseket, amelyeket jóváhagyásért bevisznek a kormány elé. Némethné kedden a TV2 Mokka című műsorában cáfolta, hogy a miniszterelnökkel hetente átnézték a középítkezések listáját és eldöntötték, hogy mely pályázatok nyerjenek. A kormány négy tagú fejlesztési kabinetjében nem az uniós forrásból megvalósuló fejlesztések kivitelezőiről, hanem az egyes projektek prioritásáról döntöttek.

A volt amerikai nagykövet, aki Lázár szerint "keresetkiegészítés céljából" jelentette meg könyvét, ismert üzletasszonyként, a Demokrata Párt egyik legjelentősebb kaliforniai adománygyűjtőjeként kapta jelölését a budapesti posztra. A volt nagykövet apja, Angelo K. Tsakopoulos tizenévesként emigrált Görögországból az Egyesült Államokba, ő alapította meg az AKT Development Corporationt, az egyik legnagyobb kaliforniai ingatlanfejlesztő céget. Eleni 1993 óta dolgozott a családi vállalkozásban, nagyköveti kinevezésekor már évek óta ő vezette a céget. Tsakopoulos Kounalakis a Dartmouth College-ban szezett diplomát, a Berkeley-n MBA-fokozatot. Az American College of Greece díszdoktora. A későbbi nagykövet két perióduson keresztül Kalifornia világkereskedelmi megbízottjaként szolgált, tíz évig dolgozott a Vallások a Békéért Világkonferencia (WCRP) szervezetében. Apjával együtt Hillary Clinton elnökválasztási kampányát támogatta 2008-ban, s hírek szerint a 2016-os kampányba is bekapcsolódik. Tsakopoulos Kounalakis férjével, Markos Kounalakis újságíróval és két fiukkal San Franciscóban él, jelenleg a kaliforniai Nemzetközi Kereskedelmi és Beruházási Tanács elnöke és az Albright Stonebridge Goup vezető tanácsadója.

A holokausztra mindig emlékezni kell, pontosan azért, hogy ne ismétlődhessen meg. Erről is beszélt lapunknak Lebovits Imre, aki a közelmúltban tanúskodott a németországi Lüneburgban folyó perben. Mint mondta, ez a per is tükrözi, hogy a mai Németország valóban szembe tud nézni a nácik bűneivel. Magyarországon eközben még sokan próbálják meghamisítani a történelmet. Lebovits - akinek szűkebb családjából sokan Auschwitzban pusztultak el - fontosnak tartja, hogy a holokausztról egyértelműen fogalmazzanak, ez ügyben sem hallgatni, sem pedig megalkudni nem szabad.