A legjobb módja annak, hogy felfedezzük e csodás várost, ha az öt kulturális sétaútvonalból választunk egyet. Mindegyik túra másként, más szemszögből mutatja meg a várost. A túrák kezdete és vége is a piactér (Marktplatz). Mind az öt Bázel egy neves alakjáról kapta a nevét, és mind más színnel van jelölve, igen egyszerű és követhető, csak választani kell.
Erasmus útja - barangolás a történelem szívében
Erasmus Rotterdamban született, majd Bázelben élt és tanított 1521 és 1529 között.
Utunk felvisz egészen a Rheinsprung-ig, a hegy tetejére, ahol a Münster-székesegyház áll. A hegy tetejéről csodálatos a kilátás a Rajnára. Ez a környék ma már vonzó lakónegyed, ahol közigazgatási szervek működnek, és több múzeum nyújt betekintést a múltba.
A Münsterplatz Európa egyik legszebb tere, békét és nyugalmat áraszt, sok rendezvény helyszíne. A folyó itt, a Jura hegység és a Fekete-erdő között közelítőleg derékszögű fordulatot tesz, amit Rajna-kanyarnak is neveznek. A székesegyház nem egy híres ember nyughelye, többet között a rotterdami Erasmusé is. A séta útjelző táblái pirosak és kékek és körülbelül 30 perc alatt bejárható.
Jacob Burckhardt útja - a múlt és a jelen harmóniája
Jakob Burckhardt (1818-1897) bázeli professzor, történész és tudós volt. A túravonal útjelző színei a világoskék és a kék. A túra 45 perces. Az útvonal ismét a Piac térről indul. Végigsétálhatunk a Freie bevásárló utcán, mely Bázel legnagyobb és legismertebb utcája. Elhaladva a Barfüsser templom (Barfüsserkirche) előtt a Színház térre (Theaterplatz) érünk. A varázslatos Tinguely szökőkút a fiatalok kedvelt találkozóhelye. A közelben van a bázeli műcsarnok szabadtéri étterme, itt, a hatalmas gesztenyefák csábító árnyékában ehetünk valamilyen ínycsiklandó finomságot. A városi élet egy másik központja a Barfüsserplatz. Ma a templomban a Történelmi Múzeum működik, amely mindenképp megér egy látogatást. A nyüzsgő térről, egy rövid sétával juthatunk el a sikátorokon keresztül a Heuberg és Spalenberg butikjaihoz.
Thomas Platter útja - a kézművesek és tudósok útja
Thomas Platter (1499–1582) bázeli tudós és a székesegyházi iskola vezetője volt. A túra - melynek útjelző táblái a sárga és a kék színűek - körülbelül 45 percig tart. A kirándulás a kézművesek kerületéből indul, festői kis utcákon, melyek nevét a régi szakmák adták. A kézművesek az itt lévő Birsig folyót használták természetes csatornaként. Elhagyva a szelíd völgyet, fölmászhatunk a Spalenberg-i oldalon, majd a hegy tetején Petersgraben-nél hagyhatjuk el az Óvárost, ott, ahol régen a városfal futott végig. Folytatva az utat, eljuthatunk Svájc legrégebbi egyeteméhez, ahol Thomas Platter is tanult.
Az egyetem mellett helyezkedik el a fákkal szegélyezett Petersplatz, mely minden szombaton teret ad a bolhapiacnak. A gótikus Szent Péter templom mellett elhaladva, nyüzsgő piactérre érünk, ahol a hét bármely napján friss gyümölcsöket és zöldségeket vásárolhatunk.
Paracelsus útja - Középkori átjárók
Paracelsus, aki Theophrastus von Hohenheimként született 1493-ban, 1527 és 1528 között Bázel város orvosa, vezető tudósa, természetgyógyásza és a terapeutája volt. Ezen az útvonalon szürke és kék táblák segítenek a tájékozódásban. Megmászva a meredek lejtőket elsőként a „tizenegyezer szűz” sikátorán (Elftausendjungfern-Gässlein) haladhatunk át a Martinskirchplatz irányába. Az itt lévő Szent Márton-templom gyakran díszes ünnepségek helyszíne. A környéken álló városi házak megkapó külseje arról tanúskodik, hogy anno igen tehetős emberek éltek itt. Az épületekben manapság közigazgatási szervek működnek.
Visszafelé a völgybe, keskeny kis utcákon át vezet az út, teli lépcsővel. Miután lejutottunk, a séta a völgy másik oldalán folytatódik. Keresztülszelve a régi kézművesek sikátorait, meglátjuk a Szent Leonard templomot, majd a Lonhof-ot. Ezek az épületek valaha a város székhelyeként szolgáltak, majd börtönként funkcionáltak. A Lonhof-on ma apartmanok, a Zenei Múzeum és egy kis étterem állnak. Az út vége felé még ránk vár a Gyógyszertörténeti Múzeum (Pharmaceutical History Museum), ahol még mindig láthatók Paracelsus régi műszerei.
Hans Holbein útja - a Rajna mindkét oldalán
Ifjabb Hans Holbein 1514-1526 és 1528-1531 között élt Bázelben, ahol portrékat festett. A túra vonalának színei a zöld és a kék, körülbelül másfél óra alatt járhatjuk be.
A város Rajna menti része adja Bázel varázsát. Feltétlenül érdemes a folyó mindkét oldalán felfedeznünk a várost. Az útvonal először a város jómódú negyedébe vezet el, ahol régen a tehetős polgárok és egyházi személyek éltek. Manapság a tér számos szabadtéri kiállításnak, a Bázeli karneválnak és a Bázeli őszi vásárnak ad otthont. Útközben benézhetünk a Művészeti Múzeumba, ahol sok más művész munkájával együtt, Hans Holbein festményeit is láthatjuk. Ebben a kerületben van még a Kortársművészek Múzeuma (Museum für Gegenwartskunst) és a Bázeli Papírgyár is.
iGuide - Audiovizuális séta Bázelben
Bázel a svájci városok között az első, ahol a látogatók a legmodernebb technika segítségével fedezhetik fel a látnivalókat. Bérelhetünk iGide-ot, melyet az övünkre akasztva a fülünkbe kapjuk az összes információt, a helyekről, házakról, nagy emberek nagy titkait rejtő utcákról.
Az öt túrát angolul és németül kommentálja a kis szerkezet, melyben még több mint 500 kép is be van építve. Az iGuide négy órára 15 svájci frankba kerül, míg egy egész napra 22 frankot kell fizetnünk.