Hirdetések;Görögország;Alexisz Ciprasz;Sziriza párt;

- Bajban a görög kabinet

Valamelyest csökkentek a nézetkülönbségek a hitelezők és a görög kormány képviselői között. Athén ugyanis hajlandónak mutatkozik némi módosítást végrehajtani eddigi programján. Ennek értelmében növelnék a luxuscikkekre kivetett adókat, emelnék a jól keresők adóterheit, s az ÁFA jelentős reformját tervezik.

Szóba került egy pénzügyi tranzakciós adó bevezetése is. Korábbi választási ígéreteivel szemben Alekszisz Ciprasz miniszterelnök nem állítja le a kikötők és repülőterek privatizációjának folyamatát sem. Hírek szerint a kormány már azt sem zárja ki teljesen, hogy lefaragja a nyugdíjakat, vagy legalábbis korlátozza a korai nyugdíjba vonulás lehetőségét.

A Naftemporiki című görög lap szerint a folyamatos bizonytalanság egyre jobban felőrli a görögök idegeit. Miközben ugyanis februárban a megkérdezetteknek még 72 százaléka értett egyet a kormányzat hitelezőkkel szembeni tárgyalási stratégiájával, ez az arány május közepére 35 százalékra csökkent.

Ciprasz sincs könnyű helyzetben, hiszen a Sziriza balszárnya mind hangosabban követeli a hitelezőkkel folytatott megbeszélések megszakítását. Ezt a csoportot Janisz Muliosz, a párt korábbi vezető közgazdásza irányítja. „A Sziriza nem válhat a megszorítások pártjává” – hangoztatta nyílt levelében a Sziriza öt radikális parlamenti képviselője.

Janisz Varufakisz pénzügyminiszter elismerte, titokban felvette az euróövezet pénzügyminisztereivel folytatott megbeszéléseit. Ezeket azonban a magántitokra hivatkozva nem hozhatta nyilvánosságra. Hírek szerint Varufakisz partizánakciója a miniszterelnöknél is kiverte a biztosítékot. A pénzügyminiszter elismerte azt is, hogy hamarosan kifogynak a pénzből, s fizetésképtelenné válnak, ha június első hetéig nem egyeznek meg a hitelezőkkel a reformokról.

A Süddeutsche Zeitung nem tartja kizártnak, hogy a hitelezők némi haladékot adnak Görögországnak, időt adva ezzel a reformokról szóló népszavazás kiírására.

A Keleti Partnerség Program nem Oroszország ellen irányul, célja az Európai Unió és Örményország, Azerbajdzsán, Belarusz, Grúzia, Moldova Köztársaság valamint Ukrajna közötti együttműködés elmélyítése, szögezte le Angela Merkel német kancellár tegnap a Bundestagban.