KDNP;jogszabály;családi csődvédelem;

- Jöhet a magáncsőd

A családi csődvédelemről szóló törvényjavaslat tízezreknek segíthet adósságuk rendezéséhez. Első körben 100 csődgondnokot képeznek ki, a későbbi számukról pedig az esetleges igényeknek megfelelően döntenek - jelentette be Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője.

Arról, hogy a szerdán benyújtott jogszabálytervezet alapján az adósnak milyen védelemre számíthat, Harrach elmondta: a folyamatban lévő végrehajtást felfüggesztik és újat nem lehet indítani. Részleges moratóriumot rögzítenek a törlesztésre, és minden hitelező csak az adósságrendezési eljárásban érvényesítheti követelését. A lakóingatlanra jelzálog elkülönítést kaphat az adós, ez is segíti, hogy időt nyerjen. Öt év után pedig az adósság egy jelentős részét elengedhetik, ez elérheti - kivéve a jelzáloggal érintett ingatlan adósságát - akár a 60 százalékot is - a KDNP javaslata szerint.

Vejkey Imre KDNP-s országgyűlési képviselő elmondta: az MNB által összegyűjtött banki adatszolgáltatások alapján a 90 napon túl lejárt hiteltartozások meghaladják az 1000 milliárd forintot, ezek mintegy 45 százaléka lakáshitel, 55 százaléka pedig szabad felhasználású jelzáloghitel. Megjegyezte: azon adósok részére, akik nem tudnak élni a csődvédelemmel, jogszabály-módosítással lehetővé kell tenni - akár a Nemzeti Eszközkezelő további erősítésén keresztül - azt, hogy bérlőként legalább 5 évig tovább használhassák a lakóingatlant.

Az MVM Érdekegyeztető és Konzultációs Fórum összehívását javasolja az MVM Társaságcsoport Szakszervezeti Szövetsége (MVM TSZSZ) a Paksi Atomerőmű menedzsmenetjében tervezett személycserék miatt, amely az érdekképviselet szerint jelentős létszámleépítést jelenthet, ez pedig az atomerűmű üzembiztonságát veszélyeztetné.