Szél Bernadett, az ellenzéki párt társelnöke csütörtöki közleményében a KSH friss jelentésére reagált, amely szerint 4,1 százalékkal nőttek a keresetek az első negyedévben; a nettó kereset 156 ezer 700 forint volt. A legalább öt főt foglalkoztató vállalkozásoknál, költségvetési intézményeknél és a nonprofit szervezeteknél 4,1, a közfoglalkoztatottak nélkül számítva 3 százalékkal nőttek a bruttó átlagkeresetek az első negyedévben.
Az ellenzéki képviselő szerint a pár százalékos emelkedés a minimálbér-emelésnek, illetve a közmunkások létszámadatainak tudható be. Bérfelzárkózásról tehát szó sincs, a kötelező emeléseken túl nincs bérfejlesztés - vont mérleget. Hozzátette: a kormány gazdaságpolitikájának következtében a béremelkedés elsősorban a magasabb keresetűeknél csapódik le, míg 2,2 millió adózó, az adózók fele továbbra is a létminimum alatt keres. Közölte, a dolgozók kétharmadának jövedelme az átlagbér alatt van.
Szél Bernadett szerint Magyarországon a bérek az Európai Unió 28 állama közül az ötödik legalacsonyabbak, a kormány mégsem tesz semmit a bérfelzárkózásért, és csodálkozik, hogy egyre több ember menekül a körülmények miatt külföldre. Az Orbán Viktor miniszterelnök által ígért hosszabb távú béremelési programnak nincs nyoma a jövő évi költségvetésben - mutatott rá Szél Bernadett. Jelezte, módosító javaslatokat nyújtanak be annak érdekében, hogy jövőre már elérje a minimálbér legalább a létminimum szintjét, az átlagkeresetűek helyzete is javuljon, és legyen valós bérfejlesztés a közszférában.