Lázár a rezsicsökkentéssel kapcsolatban elmondta, hogy megkezdődtek azok a tárgyalások, amelyek nyomán mintegy 90, önkormányzati távhőszolgáltató vállalat állami érdekkörbe kerülhet. Így a nemzeti közműszolgáltató olcsó gázt, olcsó áramot és olcsó távhőt szolgáltathat majd - mondta a miniszter. Lázár arról is szólt, hogy a társasházi gázmérőórák tervezett cseréje újabb rezsicsökkentést fog jelenteni.
A szerdai kormányülésen emellett a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) átalakítása is téma volt, amely várhatóan nyáron zárul, és amely költségracionalizálást és profiltisztítást jelent majd az MFB-nél. A bank egyik fontos feladata a jövőben a visszatérítendő európai uniós források kiközvetítése lesz - tájékoztatott a Miniszterelnökség vezetője.
MTI Fotó: Kovács Tamás
Lázár béremelést is ígért
Két lépcsőben emelik a rendészeti területen dolgozó adminisztratív munkavállalók bérét - jelentette be a miniszter, aki azt is elmondta: akik nem tartoznak a szolgálati törvény hatálya alá, azok 2015 júliusában és 2016 januárjában kapnak béremelést, ennek mértéke 10 százalék. A tárcavezető arról is beszámolt, hogy a szerdai kormányülésen felhatalmazták Balog Zoltánt, az emberi erőforrások miniszterét, hogy tegyen javaslatot a szociális ágazatban dolgozók bérkiegészítésére.
Corvinus-ügy: "Rosszindulatú hecckampány, ami zajlik"
A kormány semmilyen döntést nem hozott, nem is tárgyalt a Budapesti Corvinus Egyetem (BCE) épületeiről - mondta Lázár a Corvinus-ügyről. Lázár Jánost a BCE budai campusának sorsáról, a kertészettudományi, élelmiszer-tudományi, tájépítészeti kar leválasztásáról szóló sajtóhírről kérdezték. Azzal kapcsolatban, hogy az értesülések szerint Hódmezővásárhelyre költözhetne az egyetem egyik kara, a miniszter - aki egyben Hódmezővásárhely országgyűlési képviselője, korábbi polgármestere - azt mondta: még viccnek is rossz, hogy a Corvinus bármelyik egysége Hódmezővásárhelyre kerülne. A miniszter úgy fogalmazott: "13 éve vagyok parlamenti képviselő, ilyen csodával mint ami a Corvinuson történik, nem találkoztam" - mondta Lázár, majd "rosszindulatú hecckampánynak" nevezte, ami zajlik, hozzátéve, hogy a Corvinus kertészettudományi karának ő maga nagy támogatója.
Orbán soha nem lát pályázatokat
A kormány nem pályázatokat bírál el, hanem a fejlesztések irányáról dönt - jelentette ki a Miniszterelnökséget vezető miniszter csütörtöki sajtótájékoztatóján. Lázár János elmondta, hogy a szerdai kormányülésen áttekintették az Eleni Tsakopoulos Kounalakis volt amerikai nagykövet könyvében foglaltakat. Kifejtette: az akciótervek, pályázatok jóváhagyása a nemzeti fejlesztési kormánybizottság feladata, az Európai Bizottság által jóváhagyott, kontrollált módon.
A tárcavezető szólt arról, hogy a pályázati felhívásokat a tárcák főosztályai írják ki, s lezáráskor visszakerülnek még egyszer a bizottság elé az egymilliárd forint feletti pályázatok. A miniszterelnök minisztereivel nem hoz döntést, pályázatokat soha nem lát, a fejlesztéspolitikai döntéseit pedig a költségvetés teherbíró képességének figyelembe vételével hozza meg.
Lázár és a csajozás
Lázár János a bírósági ítélet ellenére továbbra sem akarja elárulni, kivel volt 2013-ban Svájcban és Olaszországban, és miért voltak olyan magasak a hotelszámlák. A miniszter elmondása szerint a munkájával kapcsolatos úton volt, azt pedig "szubtrópusi feltételezésnek" nevezte, hogy csajozni volt.
Mint írtuk: A Fővárosi Törvényszék hétfői ítélete szerint a Miniszterelnökségnek részleteket kell közölnie a hivatalt vezető Lázár János több olyan külföldi tárgyalásáról, amelyekről eddig csak nagyon kevés információt tettek közzé. Ezek a tárgyalások olyan utazások során zajlottak, amelyek korábban a magas hotelszámlákról híresültek el.
A pert a Direkt36 újságírója indította a Transparency International antikorrupciós szervezet jogi segítségével, miután a Miniszterelnökség nem válaszolt a tárgyalásokról feltett kérdésekre.
Lázárt Habonyról is kérdezték
A miniszternek nincs tudomása arról, hogy Habony Árpáddal szemben adóvizsgálat indult volna. Korábban a Népszava is beszámolt arról, hogy a NAV-nál egy hónapja vagyonosodási vizsgálat indulhatott a titokzatos tanácsadó ellen. Habony ellen az Együtt kezdeményezett vizsgálatot, miután kiderült, hogy 50 százalékban tulajdonosa a készülődő kormányközeli médiabirodalomnak.