Malajzia hetek óta elzárkózott a jórészt Mianmarból (korábbi nevén Burmából), valamint Bangladesből útrakelt rohingya migránsok befogadásától, s nem engedték, hogy csónakjaik partra szálljanak. Indonézia mindeddig ugyancsak elzárkózott befogadásuktól. Mintegy hétezer ember hánykolódik hajókon az Andaman-tengeren.
A maláj és az indonéziai külügyminiszter mianmari tárgyalásain ugyanakkor jelezte, hogy átmenetileg hajlandók menedéket adni a rohingyáknak, de a nemzetközi közösség segítségét kérik az áttelepítésükhöz. Anifah Aman, a malajziai és Retno Marsudi, az indonéz diplomácia vezetője mianmari (burmai) kollégájukkal U Wunna Maung Lwinnel tárgyaltak. Burmába várják Anthony Blinken amerikai külügyminiszter-helyettest is.
Thaiföld is bejelentette, hogy mostantól nem fordítják vissza partjaiktól a menekültek csónakjait, de jelezte, hogy már most is több tízezer mianmari menekült ellátásáról gondoskodnak, s többet már nem tudnak vállalni. Az Amnesty International ázsiai és csendes-óceáni igazgatója, Richard Bennett tegnap is riadóztatott, hogy még mindig többezren sodródnak a tengeren, s lassan elfogy az élelmük és a vizük, humanitárius vészhelyzet alakult ki.