Malajzia;"migránsok";kegyelem;

- Malajzia megkegyelmez a migránsoknak

Nadzsib Razak malajziai kormányfő bejelentette, hogy országa kutató-mentő missziókat szervez az Andaman-tengeren a rohingya kisebbséghez tartozó menekültek hajóinak felkutatására, s humanitárius segítséget nyújt a rohingyáknak.

Malajzia hetek óta elzárkózott a jórészt Mianmarból (korábbi nevén Burmából), valamint Bangladesből útrakelt rohingya migránsok befogadásától, s nem engedték, hogy csónakjaik partra szálljanak. Indonézia mindeddig ugyancsak elzárkózott befogadásuktól. Mintegy hétezer ember hánykolódik hajókon az Andaman-tengeren.

A maláj és az indonéziai külügyminiszter mianmari tárgyalásain ugyanakkor jelezte, hogy átmenetileg hajlandók menedéket adni a rohingyáknak, de a nemzetközi közösség segítségét kérik az áttelepítésükhöz. Anifah Aman, a malajziai és Retno Marsudi, az indonéz diplomácia vezetője mianmari (burmai) kollégájukkal U Wunna Maung Lwinnel tárgyaltak. Burmába várják Anthony Blinken amerikai külügyminiszter-helyettest is.

Thaiföld is bejelentette, hogy mostantól nem fordítják vissza partjaiktól a menekültek csónakjait, de jelezte, hogy már most is több tízezer mianmari menekült ellátásáról gondoskodnak, s többet már nem tudnak vállalni. Az Amnesty International ázsiai és csendes-óceáni igazgatója, Richard Bennett tegnap is riadóztatott, hogy még mindig többezren sodródnak a tengeren, s lassan elfogy az élelmük és a vizük, humanitárius vészhelyzet alakult ki.

Egyáltalán nem lehet biztosra venni, hogy az elmúlt hónapok lassú, de ígéretes közeledési folyamata Washington és Havanna között egyhamar áttöréshez vezet. Sőt, az amerikai szenátus külügyi bizottságában rendezett meghallgatáson kiderült: a republikánus szenátorok jelentős része kétkedve fogadta Barack Obama elnök békülési szándékát az általuk továbbra is „merev, kommunista rezsimnek” tartott havannai kormányzattal.