A New York Times/Reuters jelentése szerint a magyar miniszterelnök harciasan lépett fel Strasbourgban, amikor az őrülettel határosnak minősítette az EU által javasolt kvótarendszert és védelmébe vette a saját felhívását, mármint hogy vezessék be újra a halálbüntetést. Timmermans bizottsági alelnök rosszindulattal vádolta meg Orbánt, miközben Budapesten a migránsokkal szembeni gyűlöletkeltés ellen tüntettek. A magyar kormányfő az Európai Parlamentben is kihívta maga ellen a képviselők haragját a halálbüntetésről vallott nézetével, amit a maga részéről a véleménynyilvánítás szabadságával védelmezett.
A Bloomberg felhívja a figyelmet, hogy a vitán a konzervatív frakció vezetője fogalmazott úgy, hogy veszélyes és káros, ha bárki a halálbüntetés visszaállításáról beszél. A vitában a legkülönfélébb pártállású politikusok élesen támadták Orbánt. Az egyik holland liberális képviselőnő például közölte, hogy nem sokat lehet tárgyalni a legsúlyosabb büntetésről, nincs helye Európában annak, hogy az állam embert öljön. A szintén holland Timmermans súlyos szankciókat helyezett kilátásba Magyarország ellen, ha az a halálbüntetés mellett dönt.
A Neue Zürcher Zeitung tudósítása szerint az unió egyértelműen óvta attól a magyar kormányfőt, hogy a halálbüntetés újbóli bevezetését fontolgassa, ismét figyelmeztették Orbánt, hogy egy ilyen lépés szankciókat vonna maga után, ideértve a legsúlyosabb lépést, hogy ti. felfüggesztik az adott állam szavazati jogát az Európai Tanácsban.
A Die Zeit arra hívja fel a figyelmet, hogy a magyar kormányfő számára nem tabu a halálbüntetés, EP-képviselők szerint a politikus messze eltávolodott az európai értékektől, a Bizottság megpróbálja megfékezni Orbánt. A legsúlyosabb büntetési nemről tett kijelentéseivel a magyar miniszterelnök ismét maga ellen hangolta az uniós politikusokat. A szocialista, liberális és zöld felszólalók élesen bírálták a magyar vezetőt.
A Europe online/DPA értékelése szerint az uniós kritika ellenére Orbán kihívó magatartást tanúsított Strasbourgban mind a bevándorlás, mint a halálbüntetés ügyében. Azzal utasította vissza a bírálatokat, hogy a közösségi szabályok nem isteni tettek útján keletkeztek. A halálbüntetés kapcsán kifejtett vélemény, illetve a megütött hang bírálatot váltott ki még Orbán saját pártcsaládja, a Néppárt részéről is, pedig az általában a politikus védelmére kel. Weber frakcióvezető úgy fogalmazott, hogy ha Orbán szerint „azok ott, Brüsszelben és mi itt, Budapesten”, akkor ezt a konzervatívok nem támogatják.
A Der Standard osztrák lap azt idézi Orbán Viktor tegnapi beszédéből, hogy a halálbüntetés nem lehet tabutéma, és aki elő akarja írni, hogy a magyarok miről beszélhetnek, az az EU alapszerződésével megy szembe. Orbán ezzel visszadobta a labdát Timmermans-nak, aki előzőleg elmagyarázta, hogy ha bármely tagállam újra a legfőbb büntetés mellett döntene, az széleskörű szankciókra számíthat a 7-es paragrafus alapján. A kormányfő viszont azt mutatta, hogy őt egyáltalán nem izgatja ez a lehetőség, mert arról beszélt, hogy Magyarország nem írt alá olyan megállapodást, amelyben az áll, hogy miről beszélhet, és miről nem.
A Le Monde vezető francia újság azt a következtetést vonja le a strasbourgi vita alapján, hogy Európa megosztott Orbán Viktor kapcsán.A helyzetet bonyolultságát mutatja, hogy a jobboldal számára fel volt adva a lecke, hiszen egyfelől köteles elítélni a magyar álláspontot a halálbüntetés ügyében, de közben meg is kell védenie Budapestet. A szociáldemokraták és a liberálisok határozottan fogalmaztak. A vendég - Orbán - megpróbált minden támadásra válaszolni, és mindenesetre sikerült két órán keresztül lekötnie az tanácskozást, és megosztania az európai jobb- és baloldalt.
forrás: klubrádió