Burundi;polgárháborús helyzet;

- Polgárháborús állapotok Burundiban

Első alkalommal a hadsereg egységeit is bevetették az afrikai Burundi fővárosában a tüntetők ellen. A Bujumbura utcáira vezényelt egységek éles lőszert kaptak, a levegőbe lőve próbálták oszlatni a tömeget.

Burundiban nem csillapodik az elégedetlenség azóta, hogy nyilvánosságra került, Pierre Nkurunziza elnök harmadszor is indulni akar az államfői posztért, noha az ország alkotmánya csak két ciklust engedélyez. A politikus azonban úgy értelmezi a helyzetet, hogy mivel első hivatali idejét nem választások nyomán, hanem parlamenti kinevezéssel töltötte be, így mégis jogosult elindulni a júniusi voksoláson.

A tüntetések elharapózása, s a minap meghiúsult, másfél tucatnyi halottat követelt puccskisérlet nyomán szinte polgárháborús állapotok alakultak ki a kelet-afrikai államban. A puccs leverése után a Tanzániából visszatért államfő menesztette három miniszterét – a védelmi, a külügyi és a kereskedelmi tárcavezetőt. Burundiban a kilencvenes évek közepén sok százezer áldozatot követeltek a nemzetiségi és faji ellentétek, a hutu és tuszi törzsek közti mészárlások. Az erőszak újbóli elharapózásától tartva az elmúlt néhány hétben 100 ezernél is többen menekültek a környező országokba – adták hírül ENSZ-források.

A világ nem készült fel megfelelően egy olyan járvány kitörésére, amely annyira széleskörű, súlyos, tartós és összetett volt, mint az ebola – fogalmazta meg saját magukkal szemben is bíráló, őszinte véleményét Dr. Margaret Chan. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) főigazgatója az ebola-hullám tanulságait levonva egyúttal bejelentette, hogy a hasonló katasztrófák elkerülése érdekében 100 millió dolláros készenléti alapot hoznak létre azért, hogy minél gyorsabban lehessen reagálni egy újabb pusztító járvány jelentkezése esetén.