Szerintem;halálbüntetés;

- Vita a halálbüntetésről

Nagyon nehéz napirendre térni, ami Kaposváron történt, ahol egy fiatal, virágzó élet brutális gyilkosság áldozatává vált. Ilyen brutális cselekmény minden józan gondolkodású emberben indulatokat gerjeszt. Megfogalmazódnak olyan vélekedések, hogy fogat – fogért, szemet – szemért. Ez egy természetes emberi reakció, de az már nem, hogy egy felelős vezető olajt öntsön a tűzre. Ezt tette a miniszterelnök úr az alábbi kijelentésével. „Bevezettük a három csapást és a tényleges életfogytiglanit, de úgy látom, hogy ezeknek nincs visszatartó ereje, ezért a halálbüntetés kérdését napirenden kell tartani. Világossá kell tenni a bűnözök számára, hogy Magyarország semmitől nem riad vissza, ha arról van szó, hogy megvédjük saját polgárainkat.” Az én olvasatomban a napirenden tartás nem jelenthet mást, mint a halálbüntetés visszaállításának vizsgálatát. A fenti kijelentésre Jean- Claude Juncker az Európai Bizottság elnöke csattanos választ adott, idézem: „Egyértelmű dolgokról nincs értelme vitázni. Orbánnak világossá kell tenni, hogy mit is akar, de ha tényleg a halálbüntetés visszaállítását fontolgatja, abból harc lesz.” Miniszterelnök úr értett is a szóból, hamar visszavonulót fujt. Az Európai Parlament elnökével közölte: nem tervezi bevezetni a halálbüntetést. Ha ilyen hamar visszakozott, akkor a fenti kijelentésének egyetlen célja lehetett, figyelem elterelés a bajokról.

Gondolom, hogy országunk első számú vezetője ismeri az ide vonatkozó statisztikai adatokat. Tudja, hogy a halálbüntetés megszüntetése előtti 10 évben, évente átlagban 250-300 gyilkosság történt, a megszüntetése óta évente 120-150 az életelleni bűncselekmények száma. Ezek az adatok igazolják, hogy nincs érdemi visszatartó ereje a halálbüntetésnek. Az érem másik oldala, hogy az életet el lehet venni, de visszaadni már nem . A „móri mészárlásként” elhíresült, nyolc áldozattal járó brutális bűncselekmény vádlottját, Kaiser Edét teljes életfogytiglanra ítélték, ha van halálbüntetés, akkor életét veszik. Végül kiderült, hogy a móri gyilkossághoz semmi köze. Ha van halálbüntetés, akkor nincs biztosíték arra, hogy a minden áron eredményt produkálni akaró rendőrség, ügyészség nem követ el a fentihez hasonló hibát. Jelen helyzetben egy kérdés mindenképpen felmerül. 2012-ben, amikor a 11 éves Szita Bencét kegyetlenül meggyilkolták, élve eltemették, akkor a miniszterelnök úrnak miért nem jutott eszébe a halálbüntetés napirendre tűzése? A válasz egyértelmű. Abban az időszakban még „futott a szekér,” a kétharmad birtokában nem kellett ilyen kétes ügyekkel foglalkozni. A helyzet megváltozott. Csökkent a támogatottság, inognak a bársonyszékek, a tragédiában a kormány felelőssége is tetten érhető. Ebbe a képbe nem fér bele, amit az ember joggal elvárhatna, az esetleges a bocsánatkérés, a minimális felelősségvállalás. Ellenkezőleg! A kormányfő megszólalása az emberi indulatokra építve a figyelem elterelését szolgálta, illetve személyét a népéért aggódó, védelme érdekében mindent megtevő vezetőként tüntesse fel. Egyben reménykedem, hogy az emberek többsége elítéli azt a vezetést, amely nem a józan észre, hanem az emberi indulatokra alapozza a politikáját, ebből akar magának politikai tőkét kovácsolni.

Újabb sztrájkot hirdetett a német mozdonyvezetők szakszervezete (GDL), a munkabeszüntetés a személyszállításban szerdán kezdődik és egyelőre nem ismert, hogy meddig tart.