EU;Orbán Viktor;Baja;hídavatás;

A bajai hídavatás MTI Fotó. Balogh Zoltán

- Kormánydöntések átláthatóan, kettesben

A kormányfő szombaton hidat avatott Baján, közben elfelejtette megemlíteni a hídépítő Simicska Lajos cégének nevét. Vasárnap pedig a Normafánál kommentálta a volt amerikai nagykövet emlékiratait, hogy (a Simicska Lajos köréhez tartozó) Németh Lászlóné fejlesztési miniszterrel négyszemközt döntöttek pályázatokról. Ez ma sincs másként, csak a miniszter személye változott - mondta.

Magyarország egy nagy korszak kapujában áll, mert gazdasági eredményeink az Európai Unió élvonalába juttattak bennünket - mondta Orbán Viktor miniszterelnök szombaton Baján, hídavató ünnepségen. Most még nem a fejlettségünk tekintetében, hanem a fejlődés ütemében - hangsúlyozta a miniszterelnök. Ez nem egyszeri eset, hiszen a gazdasági növekedés tekintetében folyamatosan a dobogón vagy a dobogó közelében járunk - tette hozzá a kétmilliárd forintot meghaladó uniós turisztikai fejlesztés keretében, a Sugovicán átívelő, a Petőfi-szigetet a Nagy Pandúr-szigettel összekötő, gyalogos és kerékpáros híd átadása alkalmából mondott beszédében. A miniszterelnök leszögezte: az utóbbi évek eredményeit már nem lehet sem a véletlenre, sem a szerencsére fogni. Orbán Viktor, kiemelve az egész országban folyó fejlesztéseket, úgy fogalmazott: "itt Baján is, de az ország szinte minden településén lehet látni, hogy évről évre és napról napra mennyit gazdagodott és épült Magyarország ahhoz képest, ahogy 2010-ben a csőd szélén átvettük az országért viselendő felelősséget". A hídra utalva kiemelte: Magyarország nemcsak a gazdasági növekedés dinamikájában élenjáró Európában, hanem a kerékpározásban is az elsők között van. Ugyanakkor a sikerek sorolása közben elfeledkezett megemlíteni, hogy a hidat a Simicska Lajos által irányított Közgép építette egy kétmilliárdos uniós regionális fejlesztési projekt keretében.

A kormány minden döntését transzparens módon hozza meg - jelentette ki Orbán Viktor vasárnap Budapesten újságíróknak, egy a volt amerikai nagykövet könyvét firtató kérdésre. Eleni Tsakopoulos Kounalakis sajtóhírek szerint egyebek mellett arról írt, hogy Németh Lászlóné nemzeti fejlesztési miniszter minden héten leült a kormányfővel, átnézték a középítkezési projektek listáját, és eldöntötték, melyikeknek legyen prioritása és melyik pályázatok nyerjenek. Orbán - akit akkor kérdeztek, amikor leadta voksát a Normafa rendezéséről szóló helyi népszavazáson - erre úgy reagált: ez ma is így van, a folyamatnak ez a törvényes rendje, csak a miniszter személye változott. A különböző irányító hatóságok megteszik javaslataikat, és évek óta a kormány fejlesztési kabinetje hozza meg a döntéseket, amelyeket jóváhagyásért bevisznek a kormány elé - fejtette ki, hozzátéve: ennek van egy leírt rendje, transzparens módon történik minden döntés.

A miniszterelnököt kérdezték a Kőbányára tervezett mecsetről is. Azt mondta, Magyarországon sok fizetős, javarészt vallásos külföldi diák van, akik nem tudják hol gyakorolni vallásukat. Ők elég komoly összegeket fizetnek, van olyan vidéki egyetemi város, amelyet jószerivel az arab világból érkező diákok tartanak fönn - jegyezte meg Orbán Viktor, hozzátéve, hogy hivatalosan még nem tárgyaltak a mecsetről, de foglalkozni kell vele.

Lázár János szerint az Európai Unióban nehéz a magyarok kivándorlásáról beszélni, hiszen az emberek, a tőke és a szolgáltatások is szabadon mozoghatnak. A miniszter arra figyelmeztetett, a külföldön dolgozó magyarok évente 2 milliárd eurót utalnak haza, ami azt jelenti, hogy valójában Magyarországon képzelik el a jövőjüket. A Tárki legfrissebb kutatása viszont azt mutatja, hogy soha ennyien nem akartak még kivándorolni.