- Bostoni robbantó: még tárgyal az esküdtszék

Ma tovább tárgyal az esküdtszék Bostonban arról, hogy halálra ítéljék-e a terrortámadás elkövetésével vádolt, most 21 éves Dzsohar Carnajevet, vagy életfogytiglani börtönt szabjanak ki a csecsen származású fiatalemberre. A vád és a védelem szerdán mondta el záróbeszédét, aznap egy óra hosszat tárgyalt a tizenkét esküdt. Csütörtökön nyolc óra hosszat üléseztek, közben feltettek egy kérdést a bíróságnak, de ezek után sem született meg az ítélet. 

Carnaev perének ez a második felvonása, a bostoni robbantót, aki 26 éves bátyjával együtt követte el szörnyű tettét, ugyanezek az esküdtek mind a 30 vádpontban bűnösnek ítélték. A vádpontok közül 17 halálos ítéletet vonhat maga után. Massachusetts államban, ahol a per folyik, nincs halálbüntetés, de mivel Carnajev ellen szövetségi vádat emeltek, ezért halálra ítélhetik. Ez csak akkor következik be, ha az esküdtek egyhangú ítéletet hoznak, ha akár egyikük is ellenvéleményt jelent be, akkor életfogytiglan lesz az ítélet.

Az újságírók beszámoltak róla, hogy a tárgyalóteremben várakozó Carnajev ügyvédeivel beszélgetve egyszer hangosan felnevetett. Az esküdtek nem voltak jelen. A vád egyik fő érve, hogy a robbantó nem mutatott semmiféle megbánást a per folyamán. Ügyvédei arra építették a védelmet, hogy Dzsohar idősebb bátyja nyomására cselekedett, a jól tanuló, szorgalmas fiút iszlamista bátyja vette rá, hogy segédkezzen a terrortámadás kivitelezésében.

Ha életfogytiglanra ítélik, ugyanabban a börtönben fog ülni, ahol a levélbombákat küldözgető Unabomber, azaz Ted Kaczynski, a szeptember 11-i terrortámadások kitervelője, Zacarias Moussaoui, vagy a cipőbombás terrorista, Richard Reid. A coloradói Supermax az Egyesült Államok legszigorúbban védett börtöne, a coloradói Alcatraznak is nevezik. Az ott őrzött több mint négyszáz „nehézfiú” ideje jórészét magánzárkában tölti.

Elrettentő erő telepítését kérik a NATO-tól a krími precedens megismétlésétől tartó balti államok. Jens Stoltenberg, a NATO főtitkára az észak-atlanti szövetség a törökországi Antalijában tegnap zárult külügyminiszteri találkozón elismerte, tud arról, hogy Észtország, Lettország és Litvánia ilyen értelmű levelet készül küldeni, de azt mondta, nem olvasta a levelet, s túl korai még nyilatkozni arról, hogy a szövetség kész-e állandó haderőt állomásoztatni a három balti ország területén.