Winston Churchill, Konrad Adenauer, Tony Blair, II. János Pál pápa, Vaclav Havel, Angela Merkel és János Károly spanyol király is megkapta. Az elmúlt 55 évben kétszer is magyar embert ért a megtiszteltetés, Horn Gyula 1990-ben, Konrád György 2001-ben vehette át a Károly díjat.
Martin Schulz személyében „helyi ember” kapja meg az Aachen által odaítélt és a városházán átadott díjat, hiszen az EP-elnök a város környékén született, s az ottani SPD-szervezetben kezdte politikai pályáját. A szociáldemokrata politikus katolikus magániskolában tanult, amelyet azonban az érettségi előtt ott hagyott. Évekig könyvkereskedése volt, majd szűkebb hazájában, Würselenben polgármesterré választották.
1994 óta tagja az Európai Parlamentnek, ahol 2004-ben a szocialista frakció vezetőjévé, majd 2009-ben az EP elnökévé választották. E minőségében igazi tekintélyt szerzett az addig inkább protokolláris posztnak. A politikai kompromisszumok nagymestere, hírek szerint európai ügyekben Angela Merkel is számít a tanácsaira. Az Európai Parlamentet hallgatólagosan irányító néppárti-szocialista „technikai koalíciót” kiváló érzékkel menedzseli.
Martin Schulz a magyar belpolitikát is figyelemmel kíséri, többször nyíltan szembeszállt Orbán Viktor antidemokratikus praktikáival. Az idén hatvanéves Schulz a német mellett tökéletesen beszél franciául és angolul. Még tizenévesen szeretett bele a francia kultúrába, azóta is az EU „alaptengelyének” számító német-francia barátság elkötelezettje.