Miskolc;Kúria;romák;Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda;számozott utcák;

- Törvénytelen lelépési díj

Törvénysértőnek találta és megsemmisítette a Kúria a miskolci önkormányzat azon rendelkezését, amely szerint a számozott utcában élő szegény - többségében roma - emberek, akik hajlandóak kiköltözni szociális bérlakásukból és a városon kívül keresnek maguknak új otthont, milliós nagyságrendű önkormányzati térítést kapnak cserébe. A döntés végleges, ellene jogorvoslatot nem lehet kérni. A jogvédők hangsúlyozták: ezzel nagy sikert értek el.

Az önkormányzat tavaly májusi, súlyosan diszkriminatív döntése miatt a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda (NEKI) fordult a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kormányhivatalhoz, amely már tavaly ősszel indítványozta az önkormányzatnál, hogy vizsgálja felül és módosítsa a rendelet szabálysértő részeit. A hivatal azonban nem tett eleget a felszólításnak, ezért a kormányhivatal a Kúria elé vitte az ügyet.

A rendelet megsemmisítéséről szóló döntés a Magyar Közlöny szerdai számában jelent meg. Az indoklás szerint a szabályozás nyilvánvalóan a szociális helyzet alapján rászorulókat érinti, a rossz szociális helyzetben lévő embereket hátrányosan megkülönböztetik, a település elhagyására való kötelezéssel pedig sértik a tartózkodási hely szabad megválasztásához való jogot is. "A szabályozásnak tárgyilagos megítélés szerint - a hatályos magyar jogrendszer alapjogi standardjai szerint - nincs elfogadható indoka" - állapították meg.

A jogszabályellenes rendelet megsemmisítése nagy siker a lakásbérlők és a NEKI részére is - közölte tegnap a Roma Sajtóközpont. A NEKI adatai szerint "lelépési díjat" eddig csak egyetlen bérlőnek fizettek, hiszen az érintett helyiek nem akarnak elköltözni szülővárosukból. Ammann Zsuzsa, a NEKI ügyvédje hangsúlyozta: ez az egy család a Kúria döntése nyomán töröltetheti az elidegenítési és terhelési tilalmat a másik településen vett házról, és azzal most már azt kezd, amit akar: ha szeretné, eladhatja, és akár Miskolcra is visszaköltözhet.

A jogvédők azonban figyelmeztetnek: a miskolci önkormányzatnak nem ez az egyetlen eszköze, amellyel meg akar szabadulni bérlőitől. A számozott utcákban lakó, otthonaikat a stadionépítés miatt elhagyni kényszerülő emberek közül sokan már pénzzé tették megmaradt ingóságaikat és elköltöztek. "A nyomortelepek felszámolásának szlogenjével kampányoló Miskolcon a város polgárainak százait fenyegeti a hajléktalanná válás".

A Népszava szerdán számolt be M. Szilvia budapesti lakos esetéről, akit élettársa halála után most utcára rakna a IX. kerületi önkormányzat. A nő párjával együtt bérelte a 27 négyzetméteres, komfort nélküli ingatlant, amelyet félretett pénzükből szépen felújítottak.