Az olasz újság szerint a 12 kérdés "manipulatív". A La Stampa hangsúlyozta, hogy az egykoron a vasfüggöny túloldalán levő országok között Magyarországon a legmagasabb a menekültkérelmek száma. "Az évek óta tartó xenofób szlogenek kezdik éreztetni hatásukat" - tette hozzá a torinói lap a Tárki nemrégen kiadott közvélemény-kutatását idézve, miszerint Magyarországon "rekordot döntött az idegengyűlölet".
A Gazeta Wyborcza szerkesztője, Michal Kokot szerint az előző nemzeti konzultációk célja az volt, hogy legitimizálják a kormány lépéseit. Így volt ez azoknak az alkotmánymódosításoknak az esetében is, amelyek kibővítették a kormány jogköreit, és korlátozták az Alkotmánybíróság és a pénzügyi intézmények ellenőrző szerepét - írta. Szerinte Orbán Viktor most is a közvélemény támogatását akarja ilyen módon megnyerni Brüsszel menekültügyi politikájával szemben.
A szerző elismeri, hogy Budapest az utóbbi időben valóban hatalmas bevándorlási hullámmal kénytelen szembenézni, és bár a menekültek többsége tranzitországnak tekinti Magyarországot, a magyar hatóságok nagyon félnek attól, hogy Ausztria és Németország visszaállítja a határőrizetet a menekültáradat feltartóztatására.
Magyar elemzőkre hivatkozva Kokot úgy véli: Orbán Viktor a menekültkérdést felhasználva a Jobbik választóit próbálja megnyerni. Úgy látja, hogy a magyaroknál "soha nem látott méreteket öltött az idegenellenesség". Ezt a Tárki közvélemény-kutató intézet adataival támasztja alá, melyek szerint a lakosság 46 százaléka ellenséges a külföldiekkel szemben.