Kedd este lemondott a macedón hírszerzés vezetője és két miniszter, de úgy tűnik, ennek nincs köze a hét végén Kumanóban történt terrortámadáshoz. Hétfőn elhagyták az észak-macedóniai Kumanovót a macedón rendőrség különleges egységei, a településre kezdtek visszatérni az elmenekült lakósok is. Hét végén a magát Koszovói Felszabadítási Hadseregnek nevező albán fegyveres csoport támadt a település hatósági épületeire, arra hivatkozva, hogy diszkriminálják az ott élő albánokat.
Évek óta a legvéresebb harcokra került sor, huszonketten vesztették életüket az összecsapásokban. A heves harcok miatt az Európai Unió és a NATO is aggodalmát fejezte ki, és nem véletlenül. Az európai és nemzetközi szereplők attól tartottak, hogy a 2001-es eseményekhez hasonló konfliktus alakul ki a térségben. Akkor fél éven át tartottak a fegyveres harcok a macedón hatóságok és a koszovói albán gerillák között, amelyeknek az ohridi békemegállapodás vetett véget.
A hétvégi fegyveres konfliktus lezárta után azonnal terítékre került a macedón parlamentben a lehallgatási botrány, amely már régóta napirenden van az ellenzék és kormányzat közötti vitában. Kedden este lemondott tisztségéről a macedón belügyminiszter, Gordana Jankulovszka és a hírszerzés vezetője, Szaszo Mijalkov - mindketten Nikola Gruevszki miniszterelnök fő szövetségesei és unokatestvérei-, valamint távozik posztjáról Mile Janakieszki közlekedési és távközlési miniszter is. A Reuters brit hírügynökség úgy véli, Gruevszki nyilvánvalóan így akarja megmenteni lehallgatási botrányba keveredett kormányát.
A lehallgatási botrányt hónapokkal ezelőtt Zoran Zaev, az ellenzéki szociáldemokraták elnöke robbantotta ki, állítva, hogy a kormányzó VMRO-DPMNE párt több választáson is csalt, valamint törvényellenesen hallgatta le több mint 20 ezer ember telefonját. A leleplezés miatt állandó tiltakozásokkal szembesült a jobboldali kormány, amelyekre egyelőre nem talált gyógyírt.
Ez Macedónia történetének eddigi legnagyobb belpolitikai botránya, annak ellenére, hogy a kormányzat mindent megtesz annak érdekében, hogy elkerülje ezt a látszatot és súlytalanítsa a vádakat. A lemondott hírszerzési vezető például azzal indokolta távozását, hogy reméli, ezzel „hozzájárul az ellenzék előidézte politikai válság megoldódásához", és hangsúlyozta, hogy tudja, hogy az igazság az ő oldalukon áll.