Emberi Erőforrások Minisztériuma;Hoppál Péter;független előadóművészeti szervezetek;Magyar Zene Háza;

- További 70 millió a függetleneknek

A működési támogatáson felül várhatóan további mintegy 70 millió forintot szán az Emberi Erőforrások Minisztériuma a független előadóművészeti szervezetek projekttámogatására - jelentette be egy szerdai sajtóbeszélgetésen a kultúráért felelős államtitkár.

Hoppál Péter emlékeztetett: a független előadóművészeti szervezetek működési pályázatait elbíráló bizottság csak javaslatot tesz, a döntés felelőssége az államtitkáré, akinek a kormányzati kultúrpolitikát is képviselnie kell. Május elején ezért hajtott végre kisebb átcsoportosításokat a bizottság javaslatához képest - hangsúlyozta, megemlítve, hogy ezzel például a néptánc irányába kívántak gesztust gyakorolni.

Hoppál Péter elmondása szerint azonban az 1,067 milliárd forintos működési támogatás mellett a függetlenek számára idén külön projekttámogatást biztosítanak a Nemzeti Kulturális Alap miniszteri keretéből, várhatóan 70 millió forint körüli összegben. Az államtitkár hozzátette: a 2016-os költségvetésben várhatóan 100 millió forint szerepel majd kulturális alapellátásra.

A Liget Budapest projekttel kapcsolatban végleg eldőlt, hogy az Új Nemzeti Galéria, a Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene Háza épületei a Városligetben kapnak helyet, míg az Építészeti Múzeum, a FotóMúzeum Budapest és a Fővárosi Nagycirkusz ügyében még lehetnek "finomhangolások" - közölte.

Hoppál Péter szót ejtett az Országos Széchényi Könyvtár (OSZK) költözéséről is, amelynek egyelőre nincs céldátuma. A lehetséges helyszínek között felmerült Lágymányos és a Bródy Sándor utca is, döntés azonban még csak arról született, hogy az OSZK működésének a költözés alatt is folyamatosnak kell lennie.

Az államtitkár kifejtette: innovatívnak tartja a Velencei Biennále Nemzeti Biztosi Iroda fél éve kinevezett vezetője, Balatoni Monika azon törekvéseit, hogy a velencei magyar jelenlét ne csak a képzőművészeti és építészeti biennálékra korlátozódjon, hanem az ország képviseltesse magát a színházi, tánc- és filmfesztiválokon is.

A tárca azonban nem támogatná, hogy a nemzeti biztosi iroda függetlenedjen a Ludwig Múzeumtól (Lumú), mert a Lumút igazgató Fabényi Júlia nemzetközi háttere és a múzeum szakmai know-how-ja jó szakmai felügyeletet jelent és Velencében továbbra is képzőművészeti téren lesz a leghangsúlyosabb a magyar jelenlét - fűzte hozzá.

Hoppál Péter beszámolója szerint jövőre 100 millió forintnál is magasabb keretet terveznek a kiemelt vidéki művészeti fesztiválok támogatására, de várhatóan a Volt, a Balaton Sound és a Sziget fesztivál, illetve a Nagyon Balaton is külön állami támogatást kapnak majd, hiszen jelentős adóbevételt hoznak az országnak.

Kudarcok sorozatát szenvedte el az elmúlt időszakban a Magyar Színházi Társaság. Kérdés, milyen kompromisszumok mellett érdemes fenntartani továbbra is a komoly múlttal rendelkező szakmai érdekvédelmi szervezetet. A választ minden bizonnyal az ősszel hivatalba lépő új elnöknek és elnökségnek kell majd megadnia.