felajánlás;Nemzeti Adó- és Vámhivatal;Magyar Hospice Alapítvány;Nemzeti Együttműködési Alap;Dr. Muszbek Katalin;

- Nem figyelünk eléggé az adónk 1 százalékára

Az egy százalékos felajánlásokból származó keretnek csak a feléről rendelkeztek tavaly az adózók. A NAV adatai szerint mindössze 52,2 százalékát ajánlották fel annak az elvi keretnek, ami a személyi jövedelemadó 1+1 százalékából rendelkezésre állt. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy 11 milliárd forint felhasználásáról az állam dönthetett a civil szervezetek vagy egyházak helyett.

A „bennragadó” összeg az idei évtől a Nemzeti Együttműködési Alapba kerül, amelyből pályázatokon keresztül igényelhetnek támogatást a civilek – elvileg olyanok is, akik nem tudnak részesülni az 1%-os felajánlásokból. „Ez a gyakorlatban akár azt is jelentheti, hogy a civil szervezetek rendkívül széles köre kaphat támogatást az adóforintokból, ugyanakkor az a legtisztább, ha mindenki rendelkezik a számára fontos célokról még a bevallás leadása előtt” – mondta Dr. Muszbek Katalin, a Magyar Hospice Alapítvány igazgatója.

Erre elvileg még sokaknak van lehetősége: március végéig csak az adózók negyede nyújtotta be a bevallását, de a határidő közeledtével valószínűleg egyre többen adják fel a nyomtatványokat. Az 1%-os rendelkező nyilatkozatok kitöltése csak 3 percet vesz igénybe, ehhez képest nagy segítséget jelent a civil szervezeteknek.

„Az egy nyilatkozatra jutó átlagos felajánlás összege 2014-ben 3726 forint volt, az orvosaink és a szakápolóink ebből a pénzből fél órán át tudnak egy beteggel foglalkozni” – mondta a Hospice Alapítvány vezetője. A végstádiumú daganatos betegek életének utolsó szakaszát megkönnyítő hospice ellátásnak mintegy felét fedezi a társadalombiztosítás, a fekvőbeteg-részlegük működtetése viszont naponta 200 ezer forintba kerül.

Jövő hétfőn kezdődik meg az Európai Parlament májusi, négy napos plenáris ülése. Az ülés napirendjének meghatározásakor ismét felvetődött a magyar kormány – és személy szerint – Orbán Viktor emberi jogokat sértő tevékenysége.