A Reuters hírügynökség úgy értékeli, hogy a tegnapi, sokezres tüntetéssel az egészségügyi alkalmazottak fokozzák a nyomást Orbán Viktorra. Értékelésük szerint ez volt idáig az év egyik legjelentősebb demonstrációja. Az Orbán-kabinet tavaly óta kénytelen tömegakciókkal szembenézni – a téves politikai lépések, a szorosabb orosz kapcsolat és amiatt, hogy sokan úgy érzik: az uralkodó elit egynémely tagjai saját meggazdagodásukra használják ki posztjukat. A Fidesz népszerűsége drámaian esett, és a radikális nacionalista Jobbik csaknem behozta a közvélemény kutatásokban, mivel a szavazópolgárok úgy érzik, hogy a gazdasági megélénkülés még nem jutott el hozzájuk. A tegnapi felvonuláson gúnyolódtak is azon, hogy a növekedés a múlt évben elérte a 3,6 %-ot.
Szintén a Reuters ír arról hogy új szövetségeseket keres Orbán Viktor, miután elidegenedett médiamogul barátjától. A kormányfő éveken át élvezte a Simicska-féle sajtó baráti tudósításait, így nagy gonddal került szembe, amikor ők ketten összekülönböztek és a Fidesz népszerűsége amúgy is zuhanni kezdett. De most segítségre számíthat egy új médiacsoporttól, amelynek társtulajdonosa az egyik legközelebbi tanácsadója, utóbbit diplomaták Orbán nem hivatalos éceszgéberének tekintik. A Modern Média Csoport cáfolja, hogy a miniszterelnök szócsöve lenne, de tevékenységét nem sokkal az után kezdte meg, hogy a politikus felszólította híveit: hozzanak létre új orgánumokat, amelyeken keresztül a hatalom célba juttathatja mondandóját. Kormánypárti bennfentesek Habonynak tulajdonítanak több választási győzelmet. Polyák Gábor médiakutató azt mondja, az MMG tulajdonosai egyértelműen Simicska nyomdokaiba akarnak lépni, hogy segítsenek megerősíteni a Fidesz pozícióit.
A Spiegel is a Jobbikot emlegeti, a párt a 2018-as hatalomátvételre kacsintgat, Vona Gábor pártelnök komolyan küzd a szavazókért. A szélsőjobbos botránypárt, amely egyszer zsidó polgárok összeírását követeli, másszor Európa-lobogót éget, megint másszor feketébe öltözött századokkal vonul fel, egy kedvezőbb, kevésbé agresszív képen dolgozik. Az egykor oly hatalmas Fidesztől már csak néhány százalék választja el a Jobbikot, amely jelenleg a francia FN mellett Európa legsikeresebb szélsőjobbos ereje. A folyóirat honlapja külön is közreadta a Vona Gáborral készült beszélgetést, a cím: „A hatalom átvételére készülünk”.
A Süddeutsche Zeitung c. müncheni lap „Kvótagyilkos” címmel foglalkozik azzal, hogy a menekültek ügyében Orbán Viktor mindenki másnál élesebben agitál a bevándorlók elosztása ellen, amiben a kommunista múlt is szerepet játszik. Múlt pénteki rádióinterjúját a stábja gyorsan szétküldte, hogy világ megtudja: Magyarország ebben a kérdésben nem hajlandó úgy táncolni, ahogyan az EU fütyül. Hogy főleg a kelet-európai államok utasítják el hangosan Brüsszel elképzelését, annak részben gazdasági tényezői vannak: a menedékkérők ellátása költséges, bár a régió keleti felében a növekedési adatok sokszor jobbak, mint a franciáknál vagy a spanyoloknál. Az izgalom oka, hogy pl. a magyarokhoz különösen sokan lépték át illegálisan a határt, csakhogy az érintettek közül nagyon kevesen maradnak nálunk, a legtöbben tovább vándorolnak Nyugatra.
Az Economist A brit hetilap pedig statisztikával is igazolja, hogy Magyarország a tavaly beérkezett több mint 40 ezer menedékkérelemből csupán 6 ezret dolgozott fel. És ezek közül kevesebb, mint 10%-nak adott helyt, ami a legalacsonyabb arány egész Európában.
forrás: Klubrádió