A Creditanstalt ügyén keresztül föltárult a kapitalista gazdasági rend mélységes szakadéka. Az az intézet, amely nemcsak a maga hazájában, de egész Európában az egyik legelső helyet foglalta, el, amely mögött a kapitalizmusban csorbíthatatlannak hitt presztízsű Rotschild-ház állott, összeomlott, mint valami kártyavár és ha az állam és annak különböző intézményei nem siettek volna segítségére, a tűz átharapódzott volna a határokon túlra, fölégetve, elpusztítva a kapitalizmus legszilárdabbnak hitt épületeit, megsemmisítve a munkaalkalmak tízezreit.
A Rotschildok bankja ma olyan, mint egy kényszeregyezségbe került cég, a régi firma-tábla fönmaradt, de mögötte a régi élet nem folytatható, az osztatlan bizalmat a gyanakvó bizalmatlanság fogja fölváltani, a kapitalista Európa megint szegényebb lett egy illúzióval, ez alkalommal azonban nemcsak egyik nagy vállalata megbízhatóságának hite veszett el, itt a kapitalizmus agyaglábúsága tárult föl.
Hogy kezdődött?
Sieghardt volt a kezdet, aki a maga politikai és hatalmi céljai érdekében a Bodencreditanstalt minden vagyonával odaállt a keresztény-szociális panamák pénzügyi födözésére, ő pénzelte és bujtogatta a Heimwehr-puccsterveket, az ő összeomlása volt az első lépés a Creditanstalt válsága felé.
Louis Rotschildot vadászatról hozatta vissza Schober és órák alatt kellett elszánnia magát arra, hogy Ausztria közhitelének érdekében a Creditanstalt átveszi a Bodencreditet és an-nak minden érdekeltségét. Akkor azt hitték, hogy a Rotschildok jó vásárt csaptak. Most azonban kiderül, hogy az új alakulás súlyos és elviselhetetlen tehertételekkel indult útjára.
Száznegyvenmillió schillinget tesz ki a Creditanstalt bevallott vesztesége. Ebből mintegy 50 millió a Bodencreditanstalt öröksége. A másik kétharmadot ott vesztették el, hogy a tárcájukban lévő ipari részvények értéke összezsugorodott és hogy a különböző iparvállalatoknak kihitelezett összegeket nem tudták visszakapni.
A Creditanstalt az Európa-szerte dúló ipari válság következtében jutott ebbe a kritikus helyzetbe. Más kérdés, hogy a válságnak pontosan a genfi, tárgyalások előestéjén való kirobbantása nem szolgálta-e bizonyos tekintetben azt a célt, hogy a német-osztrák vámuniós megállapodás sorsa ezzel jobban biztosítva legyen, hogy az osztrák gazdasági élet így egy kiáltó és eklatáns bizonyíték kapósán mutassa meg, mennyire nem életképes a saint germainjei szerződés Ausztriája.
Az ijedelem nemzetközi. A nemzetközi fizetési bank vezérigazgatója két másik szakértő kíséretében Bécsbe érkezett. A kormány összehívatja a nemzetgyűlést. A párisi Rotschild-ház megbízottja röpülőgépen sietett az osztrák fővárosba. A világ minden tájáról a nagykapitalizmus urainak megnyugtató szavai hangzanak, el, de ezek az erőszakos megnyugtatások bizonyítják éppen, hogy nyugtalanságra, kapitalista nyugtalanságra a legmesszebbmenő ok van, és hogy ha a válság nem is fogja az intézet és a vele kapcsolatban álló majdnem teljes osztrák ipar halálát okozni, hullámverése mégis olyan hatalmas, hogy aligha fog hamarosan lecsitulni.
Népszava 1931. május 13.