Románia;kétnyelvűség;Körös-híd;

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

- Kétnyelvű akció: magyar táblát tettek a Körös-hídra - Fotók!

Magyarul is kiírta a Sebes-Körös folyó nevét az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) Bihar megyei szervezete egy nem rég átadott nagyváradi híd egyik hídfőjénél – közölte kedden a párt sajtószolgálata.

A párt helyi vezetői kedden a sajtó jelenlétében hajtották végre a polgári engedetlenségi akciót. A folyó nevét románul közlő tábla alá a hivatalossal megegyező külalakú magyar táblát helyeztek ki. Csomortányi István, az EMNP Bihar megyei elnöke elmondta: szeretnék elérni, hogy az önkormányzat a többi hídfőre is kihelyezze a magyar feliratokat. 

A politikus elmondta, mind a Kisebbségvédelmi Keretegyezmény, mind a Regionális és Kisebbségi Nyelvek Európai Chartája előírja, hogy a földrajzi neveket a kisebbségek nyelvén is ki kell írni. Noha Románia mindkét egyezményt ratifikálta, a nagyváradi magyarság számára az önkormányzat nem biztosítja ezt a jogot. 

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

MTI Fotó: Czeglédi Zsolt

A sajtó kérdésére válaszolva elmondta: engedélyt nem kértek a tábla kihelyezésére, és ha a hatóságok bírságot rónának ki emiatt, állnak elébe. Az EMNP és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) évek óta küzd azért, hogy a 24,5 százalékban magyarok által lakott Nagyváradon kerüljenek ki a magyar utcanévtáblák. Ilie Bolojan, Nagyvárad liberális párti polgármestere egy múlt héten adott interjúban elmondta, az utcanevekre vonatkozó jelenlegi önkormányzati határozat egyelőre csak a magyar "utca", és "tér" szavak kiírására vonatkozik, és nem teszi lehetővé az utcanevek lefordítását, de nem tartotta lehetetlennek, hogy a későbbiekben az utcanevek is megjelenjenek magyarul.

Az ápolók nemzetközi napján az egészségügyi dolgozók a betegekkel együtt az utcára vonultak, hogy az alkalmazotti bérek és az ellátás körülményeinek javítását követeljék. A társadalomtól szolidaritást kérnek, mert úgy látják: ma már a betegek biztonsága, az életünk a tét. A tüntetők két irányból, a Clark Ádám térről és a Hősök teréről vonultak a Kossuth térre, majd az EMMI Arany János utcai épülete elé. A szervezők becslése szerint 5 ezer ember gyűlt össze a demonstráción. A táblákon többek között "Szolgálunk és éhezünk", "Közös kiáltással az egészségügyért!", "Közös ügyünk az ápolás", "uniós bért!" feliratok szerepeltek. Miután a tüntetők átadták 12 pontos petíciójukat Zombor Gábor államtitkárnak, a tüntetés hivatalosan is véget ért. A tüntetésről készített galériánkat ide kattintva megnézheti!