börtön;Komló;

Illusztráció: Thinkstock

- Börtönbotrány - A fideszes polgármester "ordas hazugsága"?

Érdekes fejleményekről és észrevételekről számolt be egy informátorunk arról a börtönépítéssel kapcsolatos pályázatról, amelyre Komló város is pályázik. A börtönépítés híre heves tiltakozást váltott ki a városlakók jelentős részéből, az ezzel kapcsolatban rendezett népszavazás körül pedig a csalás lehetősége is felmerült. Szerinte a fideszes polgármester, Polics József állítása, miszerint a börtön 250 fő részére konstans és jól fizető munkahelyet teremtene, inkább nevezhető csúsztatásnak, vagy éppen propaganda célú, ordas hazugságnak. Informátorunk a börtönpályázat körüli hazugságokról és tényekről, s a börtön felépülése esetén a lehetséges következményekről is beszámolt lapunknak.

Márciusban írtunk először a komlói börtönpályázat körül kialakult visszásságokról, kezdve a lakók tiltakozásától egészen a vélhetően "megbuherált" népszavazásig. A "börtönlázadást" elsősorban az váltotta ki, hogy a beruházás épp egy 150 fős óvoda szomszédságába kerülne, s a tiltakozók szerint a börtön építésével a közbiztonság is romlana. A Fidesz azonban ennek épp az ellenkezőjét állítja, ők arra hivatkoznak, hogy a pályázat megnyerése után a térfigyelő kamerák üzembe helyezésével javulni fog a közbiztonság.

Informátorunk szerint a kevés rendelkezésre álló adatok alapján arra lehet következtetni, hogy a tervezett intézmény fokozata fogház lesz, ahol - meg nem erősített hírek szerint - a fogvatartottak egy része úgynevezett "feszes-gondatlan" (például ittasan elkövetett közlekedési bűncselekmény miatt elítélt) lesz, ők pedig az intézményt és annak körleteit elhagyhatják majd. A lakosság azonban nem csak az általuk jelentett biztonsági kockázat miatt aggódhat majd, hanem az állandó mozgás, a gépkocsik intézetbe ki-és bejárása és az esetleges riadók zajhatásai miatt is. 

A közbiztonságot féltőket a látogatók száma, parkolása és mozgása is zavarhatja majd, a jelenlegi szabályozás alapján a kisebb súlyú cselekményért elítéltek ugyanis hetente 2 alkalommal fogadhatnak látogatót, ez pedig számokban kifejezve akár hetente kétszer minimum 150 főt is jelenthet, ha 250 fővel számolunk, aki jog szerint elhagyhatja az intézményt. A magas látogatói szám miatt a lakóknak már a környezetterhelés, a parkolás, a szabadtéri szociális létesítmények hiánya-vagy megléte által okozott állapotok kérdése miatt is fájhat majd a feje. Informátorunk szerint az is zavaró tényező lehet majd, hogy ha az elítélt épp nem beszélhet hozzátartozóival, akkor sor kerülhet a falon kívülről, a közterületről a zárkába történő kiabálásra, vagy "jelbeszédre" is, ami szintén frusztrálhatja majd a közelben lakókat, a börtön lehetséges felépülése tehát mindenképpen változást idézne elő az ott lakók életformájában.

Informátorunk azért nevezte csúsztatásnak, "vagy inkább propaganda célú, ordas hazugságnak" a 250 fős konstans és jól fizető munkahely teremtésének lehetőségét, mert az eddigi információk szerint 500 fősre tervezett börtön maximum 100 dolgozóval számolhat, ebbe a számba pedig az intézmény által foglalkoztatott összes alkalmazott beleértendő, az őrszemélyzettől a karbantartókig. Pécsett a megyei büntető-végrehajtó intézet  összlétszáma egyébként 75 fő.

Egyelőre nincs információnk arról, hogy Komló a korábbi híreknek megfelelően valóban összefog-e Péccsel, és a két város együtt pályázik-e a börtönépítésre.

A nyugdíj előtt álló felnőtt lakosság 34 százaléka rendelkezik az idős korára szánt tartalékkal, és csak 22 százalékának van olyan nyugdíjcélú megtakarítása, amelyhez adókedvezmény is társul - közölte a megbízása alapján készült felmérés eredményét a CIG Pannónia Életbiztosító Nyrt. kedden.