Ciprus;újraegyesítés;

- Folytatódik a ciprusi párbeszéd

Felújítják a kettészakított Ciprus újraegyesítéséről folyó párbeszédet – jelentették be ENSZ-forrásból, azt követően, hogy Espen Barth Eide ENSZ-nagykövet tegnap vacsorán látta vendégül a ciprusi görög államfőt, Nikosz Anasztasziadiszt és a ciprusi törökök vezetőjét, Musztafa Akincit.

A két tárgyalófél május 15-én, e hét péntekén ül legközelebb tárgyalóasztalhoz. A ciprusi görög és török közösség közötti tárgyalások tavaly októberben megrekedtek, s csak az új ciprusi török vezető, Akinci április 26-i megválasztását követően kezdődött újra a folyamat, miután a mérsékelt politikust április 30-án beiktatták az Észak-ciprusi Török Köztársaság elnökévé.
A ciprusi görög vezetés a párbeszéd előmozdítására bizalomépítő lépéseket jelentett be: közzétették az 1974-es háború előtt a ciprusi görög hadsereg által létesített 28 aknamező térképét. Ezek az aknamezők a jelenleg a ciprusi törökök által ellenőrzött területre esnek. A földközi-tengeri szigetország az 1974-es török invázió nyomán szakadt ketté.

Ankarának nem tetszik a ciprusi görög-török közeledés, azzal vádolják Akincit, hogy lazítani akarja a kapcsolatokat Törökországgal. Az 1983-ban létrehozott szakadár államot, az Észak-ciprusi Török Köztársaságot hivatalosan csak Törökország ismeri el. Ciprus viszont tagja az Európai Uniónak, annak ellenére, hogy az északi országrész nincs a nemzetközileg elismert Ciprusi Köztársaság fennhatósága alatt.

A Kuba elleni amerikai embargó feloldását sürgette Havannában a francia elnök. Francois Hollande történelmi látogatásra érkezett Kubába: francia államfő több mint száz éve nem járt a karibi szigetországban. Hollande az első nyugati köztársasági elnök, aki a kubai fővárosba érkezett azóta, hogy Barack Obama amerikai és Raúl Castro kubai elnök bejelentette, hogy több mint ötven év után helyreállítják a diplomáciai kapcsolatokat a két ország között.