Deutsch Tamás;Magyar Paralimpiai Bizottság;végtörlesztés;Gömöri Zsolt;

Fotó: Szalmás Péter

- Gömöri: nincs már hitele

Hatalmas botrányt kavart, hogy kiderült, a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöksége Gömöri Zsolt elnöknek és három másik dolgozójának is átvállalta a végtörlesztését 2012-ben, miközben több paralimpikon nehéz körülmények között készül. Ráadásul éppen azokban a hónapokban a londoni paralimpia hőseinek jutalmát megkurtították. Mindezt tetézi, hogy az elnöki vissza nem térítendő támogatást az alelnök, Deutsch Tamás javasolta az elnökségnek, az így kapott 3 millió forint pont kiegészítette Gömöri 17 milliós jutalmát, amit a londoni jó szereplésért vehetett fel.

A Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, Gömöri Zsolt 2012-ben 17 millió forintos juttatást kapott a londoni paralimpián elért kiváló magyar szereplés miatt, ahol az előzetesen várt hét-nyolc éremmel ellentétben tizennégyet gyűjtöttek parasportolóink. Ugyanabban az évben az MPB elnökének 3 milliós vissza nem térítendő juttatást szavazott meg a testület elnöksége, a személyes végtörlesztésére. Azaz Gömöri Zsolt 20 millió forintot kapott a fizetésén felül a 2012-es esztendőben. Ezek a tények.

E mellett azonban rengeteg a kérdőjel. Lapunk értesülései szerint rajta kívül még három másik irodai alkalmazottat is segített az elnökség hitelének a kiegyenlítésében, és négyük közül ketten vissza nem térítendő támogatásként kapták a hitelükből hátralévő részt, míg a többiek kamatmentes hitelként részesültek a plusz juttatásból. Ebben egyébként törvényileg semmi kivetnivaló sincs, ugyanis jogszabályilag 2012-ben volt lehetőség arra, hogy a munkáltató átvállalja a munkavállaló hiteltartozását. Erre Deutsch Tamás, az MPB alelnöke hívta fel a a szervezet figyelmét.

Erkölcsileg viszont már kevésbé befogadható a döntés. Még akkor is, ha az azt megelőző évet 19 milliós pluszban zárta az MPB, és így volt miből gazdálkodnia. Bár annyi bizonyos, hogy nem állami pénzeket kaptak Gömöriék, azonban valószínűleg a szponzorok nem a vezetők végtörlesztésére, hanem inkább a nehéz helyzetben lévő parasportolók támogatására szánták ezeket a pénzeket. Ugyanis az MPB elnöke a közelmúltban azt nyilatkozta, hogy több világklasszis paralimpikon is megélhetési gondokkal küzd.

Ellentétben vele és alelnökével. Múlt héten már egy mexikói úttal kapcsolatban szóba került egy névtelen levél kapcsán, hogy az MPB-n belül visszaélések történtek, ám Deutsch Tamás csütörtökön rendkívüli sajtótájékoztató keretében cáfolta ezeket az értesüléseket. Sőt, az MPB honlapján bárki megtekintheti, hogy milyen költségek merültek fel a mexikói tanulmányúttal kapcsolatban. Az erőemelők nemzetközi szervezete (IPC) kötelezően előírja a kontinensviadalok szervezőinek, hogy részt vegyenek egy másik földrész bajnokságán tapasztalatszerzés céljából. Márpedig novemberben Egerbe látogatnak a legjobb európai erőemelők az Eb-re.

Ennek ellenére ezt az újabb ügyet már nehezebb lesz kimagyarázni. Gömöri Zsolt mindenesetre még múlt hétfőn kérte a felügyelő bizottságot arra, hogy vizsgálja ki az MPB működését, és azt is, hogy ki szivárogtathatta ki a szervezetre - inkább az elnökre - károsan ható információkat. A vizsgálat még most is zajlik, mert a felügyelő bizottság évekre visszamenőleg ellenőrzi az elszámolásokat. Értesüléseink szerint a kiszivárogtatás hátterében személyes sértődöttség állhat. Meg nem erősített információink szerint egy olyan személy dobta fel az ügyet, aki szintén részesült a végtörlesztésben, ám ezt a vizsgálat végéig senki sem akarta lapunknak megerősíteni.

Lapunk úgy tudja, a sportolók egyelőre kivárnak, de már zúgolódnak a történtek miatt, hiszen nekik éppen a 2012-es évben csökkentették az olimpiai helyezéseik után járó juttatásokat. Akkor többek között a televízió nyilvánossága előtt ez ellen szót emelő sportolókat éppen Gömöri elnök úr teremtette le, mit képzelnek, a hőbörgésükkel csak lejáratják és nehéz helyzetbe hozzák a parasportolókat.

Most annyi a különbség, hogy az elnök nem kiabál magával és alelnökével, hanem a kiszivárogtató után nyomoztat. Ráadásul a lemondását sem fogalmazza.

Magyarország tényleg jobban teljesít?

Elítélő visszhangok
Talán nem véletlen, hogy már többen is nem tetszésüket fejezték ki az ügyben. Kunhalmi Ágnes, az Országgyűlés sportért is felelős kulturális bizottságának szocialista alelnöke megdöbbentőnek és felháborítónak tartja, hogy a paralimpikonok támogatására nyújtott szponzori pénzeket a vezetők ilyen célra használták fel.
Szerinte az egyetlen helyes lépés az lenne, ha Gömöri Zsolt és néhány vezetőtársa is lemondana. A jobbikos Szilágyi György úgy véli, a döntés gusztustalan és etikátlan, hiszen nehéz körülmények között, fogyatékossággal élő sportolók pénzét osztották el egymás között.
A Jobbik az elnök mellett Deutsch Tamás alelnököt és az egész elnökséget lemondatná. Gémesi György, Gödöllő fideszes polgármestere mélységesen elítélte az ügyet közösségi oldalán: „Na ez nekem nem megy le a torkomon kedves Tamás és Zsolt... felháborító... és a magyarázkodás meg szánalmas...”



 Az MSZP szerint a helyi iparűzési adó alóli mentesség lehetősége és a praxisvásárlás könnyítése nem oldja meg a háziorvosok gondjait.