Nem hivatalos források szerint a Koszovói Felszabadítási Hadsereg (UCK) vállalta a támadást, állításuk szerint azért, mert a helyi albánokat diszkriminálják, mindennapi zaklatásoknak vannak kitéve. Hivatalos közlés, azaz a macedón rendőrség szerint, a fegyveresek „valamely” szomszédos országból érkezhettek illegálisan, mintegy ötvenen lehettek. Jól felfegyverzettek voltak, és már napok óta járták Kumanovo környékét. Egyes információk szerint a rendőrség több albán férfit is őrizetbe vett.
A kétmilliós Macedónia lakosságának egynegyede, (500 ezer) albán, többségük Kumanovóban és környékén él. Hogy a macedón és az albán lakosság közötti harmónia nem épp tökéletes, jelzi az is, hogy nem a szombati volt az első incidens a két etnikum között.
Április 21-én ugyancsak az UCK tört be Macedóniába és foglalt el egy rendőrkapitányságot az ugyanebben a régióban fekvő Gosincében, négy rendőrt túszul ejtettek, majd elengedtek. Akkor azt közölték, nem akarják fenntartani az ohridi megállapodást, mert azt Macedónai úgysem tartja tiszteletben. A magát felszabadító hadseregnek nevező albán fegyveres csoport hosszú ideig harcolt a macedón kormány ellen, ennek a 2001-es, ohridi békeegyezmény vetett véget.
Mivel Kumano Macedónia északi részén, Szerbiához közel fekszik, Belgrád megnövelte a szerb biztonsági erők számát, a terrorelhárító egységeket is a helyszínre irányították. Aleksandar Vucic szerb miniszterelnök az eset miatt vasárnap délutánra összehívta a biztonsági szolgálatok munkáját koordináló iroda rendkívüli ülését.