Jemen;Szaúd-Arábia;tűzszünet;Rijád;huszik;Ahmed Ali Asziri;

- Tűzszünet Jemenben

Öt napos humanitárius tűzszünet kezdődik keddtől Jemenben, miután a Szaúd-Arábia vezette nemzetközi koalíció, az eltávolított jemeni elnököt képviselő milíciák, s az ország nagy részét ellenőrzése alá vont síita huszi lázadók egyaránt beleegyeztek a fegyvernyugvásba.

Az ENSZ jóideje sürgette, hogy Szaúd-Arábia átmenetileg függessze fel a bombázásokat, a segélyszervezetek ugyanis nem tudták eljuttatni Jemenbe szállítmányaikat. Rijád menedéket adott az elmenekült Abd-Rabbu Manszúr Hádi elnöknek, s március 26-án megkezdte a huszi lázadók állásainak bombázását. A légicsapásokat az Egyesült Államok is támogatja. A megbuktatott elnökhöz hű erők közölték, ha a huszik támadást indítanak, a tűzszünet ellenére felveszik velük a harcot.

A lázadók ellenőrzése alá került SABA hírügynökség ezt Saraf Galib Lukman tábornokra hivatkozva közölte. A szaúdiak vezette koalíció szóvivője, Ahmed Ali Asziri ugyancsak figyelmeztetett: ha a huszik megsértik a fegyvernyugvást, felújítják a bombázásokat. A jemeni főváros, Szaana hétvégén is tűz alatt volt, a koalíciós erők az előző elnök, Ali Abdullah Szaleh rezidenciáját vették célba, de a dél-jemeni kikötővárosban, Adenben is bombázták a lázadók állásait.. Szaleh, aki Irán támogatását élvezi, együttműködik a huszi lázadókkal.

A volt elnök hívei által ellenőrzött tévécsatorna, a Yemen Today közvetítette Szaleh nyilatkozatát, amelyben agressziónak minősítette a szaúdi bombázásokat, s azt üzente Rijádnak, jöjjenek a szárazföldön, állnak elébe. Az iráni kormányzat tagadja, hogy ők fegyverezték volna fel a huszikat. ENSZ-adatok szerint március 19. óta már több mint 1400 ember veszítette életét Jemenben, többségük polgári személy. Legalább 300 ezren kényszerültek otthonaik elhagyására.

Életének 61. évében tragikus körülmények között szombaton elhunyt Dukász Péter színművész, a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház szeretett tagja - tudatta a társulat.