Zeneakadémia;legendás koncertek;

Fotó:Népszava

- Múltidéző koncertek a Zeneakadémián

Legendás koncertek felelevenítésével ünnepli megalapításának 140. évfordulóját a Zeneakadémia a 2015/16-os évadban – hangzott el az új évad koncert- és bérletkínálatát ismertető pénteki budapesti sajtótájékoztatón. Ez a sajtótájékoztató a jövő évi programról szólt, és nem arról, hogy a közelmúltban felmentették az intézmény kancellárját, Kupper Andrást. Információink szerint új pályázatot írnak ki a kancellári posztra, várhatóan másfél hónap múlva születik döntés.

A Végh Sándor által vezetett Új Magyar Vonósnégyes és Dohnányi Ernő 1936-os kamaraestjének műsorát – benne Bartók 5. vonósnégyesével – a Keller-kvartett adja elő Bogányi Gergely zongoraművésszel novemberben, míg Bartók Béla és Pásztory Ditta legendás 1940-es búcsúkoncertjét a Várjon Dénes-Simon Izabella zongorista házaspár eleveníti fel a Concerto Budapesttel 2016 februárjában – ismertette Csonka András kulturális igazgató.

A múltidéző koncertek között Kocsis Zoltán és a Nemzeti Filharmonikusok Pusker Júlia hegedűművésszel a II. világháború utáni első, 1945. március 17-én adott zeneakadémiai koncertet idézi fel Mendelssohn e-moll versenyművével és más darabokkal, a Kodály Vonósnégyes, Fülei Balázs, Bretz Gábor, Éder György, Fenyő László és Falvay Attila Kodály 1918. május 7-i szerzői estjét hozzák el újra a Zeneakadémia nagytermébe, Ménesi Gergely és a Zeneakadémia Szimfonikus Zenekara pedig az egyetemi zenekar első, 1909. november 15-i hangversenyének műsorát játssza.

Szabó Stein Imre, a Zeneakadémia kommunikációs igazgatója felidézte, hogy a Zeneakadémia áprilisban két rangos díjban is részesült. Europa Nostra-díjat nyertek a kulturális örökség megőrzésének kategóriájában, míg a 2015 januárjában bemutatott imázsfilmjük (A Lisztérium - ahol él a zene című klip) Silver Hugo-díjat nyert a Chicagói Nemzetközi Filmfesztivál televíziós versenyén. A sajtótájékoztatón bemutattak egy készülőben lévő új spotot is, amelyben a Zeneakadémia hangjegyekből épül fel.

Bemutatták a 2015. szeptember-decemberi koncertmagazint, amelynek ünnepi mellékletében a 140 éves Zeneakadémia egykori rektorai és mostani vezetője, Vigh Andrea vallanak az egyetemhez kötődő emlékeikről.

Európában 5 év, 8 hónap és 8 nap után véget ért a náci Németország által 1939. szeptember 1-én kirobbantott bűnös háború. Az a háború, amelyben 50 millió ember pusztult el - felerészben civilek - és amelyben a világtörténelemben páratlan bűncselekményként 6 millió embert öltek meg nagyipari módszerekkel csupán azért, mert zsidónak születtek. Immár másfél évtizede ez a májusi nap Európa napja, amikor a demokratikus hatalmak és a jó szándékú emberek újra és újra megerősítik: soha többé, sehol semmilyen formában nácizmust, fasizmust.