"Ebben se több, se kevesebb nem lesz, mint ami az EBRD-vel kötött megállapodásban van" - tette hozzá az államtitkár. Orbán Gábor elmondta: a kormány továbbra is tartja magát ahhoz – erről a szerdai kormányülésen is állásfoglalás született -, hogy az EBRD-vel megkötött szerződésben szereplő módon terjesztik be a jövő évi bankadó csökkentésére szóló javaslatot.
Az államtitkár szerint a befektetési szolgáltatói szektor gondjait is úgy próbálja megoldani a kormány, hogy ne sérüljenek az EBRD-vel kötött megállapodásban foglaltak. Orbán Gábor kiemelte: a Magyar Bankszövetséggel folytatott tárgyalások alapján egyes kérdésben most nagyon bizakodó, például a magáncsőddel kapcsolatban kompromisszumos megoldás várható. Az év végén, a jövő év elején a magyar GDP alakulása olyan pályára állhat, amikortól már komoly szükség lesz a hitelezés bővülésére – mondta az államtitkár.
Orbán Gábor kiemelte: a kormány a Brüsszelnek megküldött konvergenciaprogramban is rögzítette, hogy Magyarországnak olyan hatékonyan, átláthatóan és körültekintően működő bankokra van szüksége, amelyek hitelezésükkel támogatják a növekedést. A kormány prosperáló bankrendszert tart kívánatosnak - mondta Orbán Gábor.
Korábban írtuk: A bankoknak érezniük kell, hogy a bankadó csökkentésének - értelemszerűen - együtt kell járnia a hitelezés növekedésével, az pedig fontos kérdés, hogy a bankoktól ezt milyen formában lehet a "legoptimálisabban kikényszeríteni". A kormány fog majd arról dönteni, hogy ennek jogszabályi környezetét meg kell-e teremteni - mondta Varga Mihály szerdán tegnap a Kossuth rádióban. A nemzetgazdasági miniszter arra reagált, hogy Nagy Márton a Magyar Nemzeti Bank (MNB) pénzügyi stabilitásért és hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatója a bankadó differenciált csökkentése mellett érvelt a Napi Gazdaság tegnapi számában megjelent interjújában. Az igazgató érvelése szerint a vállalatokat aktívan hitelező, portfóliója megtisztításáért lépéseket meghozó bank esetében jogos igény, hogy részesüljön a bankadó csökkenésével járó könnyítésekben. Varga Mihály még a bankadómérséklés eredeti terveit ismertette: 2016-tól a bankadó a mérlegfőösszeg 0,31 százalékára, 2017-től 2018 végéig pedig 0,21 százalékára csökken.