Bő két esztendeje már, 2013 márciusában a frissen kinevezett jegybankelnök, Matolcsy György - a monetáris politikai szakértelem teljes negligálásával - saját embereivel töltötte fel a Magyar Nemzeti Bank meghatározó posztjait. Csak egyetlen régi vezetőnek kegyelmezett meg, aki a hangzatos nevű Pénzügyi Stabilitásért és Hitelösztönzésért felelős ügyvezető igazgatóság vezetője lett. A szakma titkon bízott benne, hogy a tehetséges fiatal közgazdász, bár vállalta, hogy a nem túl fényes Matolcsy-karámban parádés kocsis lesz, mégis múltjából adódóan legalább megpróbálkozik a hiteles monetáris politika képviseletével. Ám ő volt az, aki 2013 augusztusában megírta "A bankok erőfölénye a devizahiteles problémában" című, egyoldalú, a Fidesz-kormányzat egyik bankellenes alapvetésének számító cikkét.
Nagy Mártonra, mert róla van szó, napjainkban hálátlan szerepet osztottak: bankadó büntetőadóvá történő átminősítését. A pénzintézeti különadó kivezetését, illetve lefelezését megszámlálhatatlan alkalommal hirdette meg a kormány, majd ígéretét megszegve minden maradt a régiben. Telt, múlt az idő, idén tavasszal sokan már úgy vélték, most valóban lefaragnak valamicskét a válságadóknak ebből a dicstelen maradványából. Még a hatalmas tapasztalattal bíró Andreas Treichl, az Erste bankcsoport első embere is így nyilatkozott akkor: " ... a magyar kormány és az Európai Újjáépítési és Fejlesztési Bank (EBRD) közötti megállapodás végleges, amely szerint törvény születik a bankadó 2016-2019 közötti csökkentéséről, így ettől a kötelezettségétől a magyar kormány már nem léphet vissza." Vagyis a kormány majd minden pénzintézetnek ugyanolyan mértékben csökkenti a terheit - gondoltunk. És ekkor jött Nagy Márton, aki kijelentette: "A Magyar Nemzeti Bank szerint ott kell jobban mérsékelni a terheket, ahol elfogadható szintre emelték, vagy emelik a vállalati hitelezést." Vagyis: aki ebben nem úgy teljesít, az nyöghet tovább. Ám nem a hitelek hiánya, hanem a bizonytalan jogi környezet miatt óvatosabbak hitelfelvételkor a vállalkozások.
Maga Nagy Márton írja: "Rég nem látott ütemben emelkedik, egészségesebb szerkezetű a kkv-hitelállomány". Akkor mi a gond?